Uzmanlar şu anda Nürnberg'de yüzlerce veba kurbanının kemiklerini ortaya çıkarıyor. Şehir arkeologu Melanie Langbein'e göre bu alan Almanya'nın, hatta muhtemelen Avrupa'nın en büyük veba mezarlığıdır.

Langbein, kazının yüksek bilimsel değere sahip olduğunu söyledi. Bu, vebanın gelişimi hakkında önemli bilgiler sağlayabilir. Leipzig'deki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü ile bir işbirliği halihazırda ihtimal dahilinde.

Uzmanlar bölgede yaklaşık sekiz toplu mezar bulunduğunu tahmin ediyor. Bir hafriyat şirketi şu anda üçüncüsü üzerinde çalışıyor. Kazı direktörü Florian Melzer, şu ana kadar yaklaşık 800 ölümün belgelendiğini açıkladı. Tahminlere göre burada binin üzerinde ölü var.

Langbein'e göre muhtemelen 17. yüzyılın ilk yarısında ölmüşler. Şehir arkeoloğu, 1632-33'te Nürnberg'de 15000'den fazla ölümle sonuçlanan büyük bir veba dalgasının yaşandığını söyledi. Geçtiğimiz ağustos ayında yapılan kazı çalışmaları mezarlara ilişkin ilk izleri ortaya çıkarmıştı. Langbein, "Bu boyutlara ulaşması bizi de şaşırttı" dedi. Yaklaşık 5 bin 900 metrekarelik alanda huzurevi ve yaşlılara yönelik apartmanlar inşa edilecekti.

Uzmanlara göre arkeolojik kazılar karmaşık. Melzer, kemiklerin çok kırılgan olduğunu söyledi. Ayrıca mezarlarda ölüler kat kat üst üste yatmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında binaya düşen bomba nedeniyle iskeletlerin bir kısmı hasar gördü.

Langbein, genel olarak ölülerin nispeten iyi korunmuş olduğunu söyledi. Bunlar arasında o zamanki nüfusun bir kesiti olan çocuklar, yaşlılar, kadınlar ve erkekler yer alıyor. Bazı durumlarda düğme, delik ve kanca gibi giysi kalıntıları korunmuş. Melzer'e göre ölülerin bir kısmı kefenlere gömülmüş, bir kısmı da kefene atılmış gibi görünüyor.

Langbein'in vurguladığı gibi hâlâ uzmanların yapması gereken pek çok araştırma var. Ayrıca alanda 19. yüzyılda kolera salgınından ölenlerin de bulunduğuna ilişkin kanıtlar var. “Belirli koşullar altında yalnızca veba değil, veba ve kolera da var.”

Gercekedebiyat.com  

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)