İnsanların daha bağlantılı ve bilgili hissetmelerine yardımcı olabilecek aynı platformlar bir şekilde yalnızlığa ve dezenformasyona da katkıda bulunuyor.

Bilim adamlarına göre, neyin başarılı olup neyin başarısız olduğu, bu platformların nasıl tasarlandığına bağlıdır.

Washington Üniversitesi'nde insan-bilgisayar etkileşimi konusunda uzmanlaşmış bir yüksek lisans öğrencisi olan Amanda Baughan, sosyal medyanın psikologların ayrışma veya azalan öz-düşünme ve dikkati daraltma durumu olarak adlandırdığı durumu nasıl tetiklediğini araştırıyor. Sonuçları 2022 Bilişim Sistemlerinde İnsan Faktörleri konulu konferansta sundu.

Baughan, uygulamaları kullanan kişilere daha fazla güç sağlamak için uygulamaların nasıl ve neden değişmesi gerektiğini açıklamak için https://www.scientificamerican.com/ “Mind Matters” editörü Daisy Yuhas ile konuştu.

Röportajın bir bölümü şöyle:

İnsanlar sorunlar üzerinde kesinlikle fikir ayrılığına düştüğünde, sosyal medya ipuçlarını ve sunumlarını değiştirmenin kişiyi nasıl iyileştirebileceğini gösterdiniz. Bir örnek verebilir misin?

Sosyal medyanın tasarımı, insanların birbirleriyle nasıl etkileşim kurdukları ve çevrimiçi deneyimleri hakkında nasıl hissettikleri konusunda çok fazla güce sahiptir.

Örneğin, sosyal medya paylaşımlarının, bu şekilde davranmak için biraz dürtü olması koşuluyla, çevrimiçi çatışma anlarında insanların kendilerini daha destekleyici ve nazik hissetmelerine yardımcı olabileceğini bulduk. Bir çalışmada, bir yorum dizisinde tartışmalı bir şey hakkında konuşmaya başlayan insanları doğrudan mesajlaşmaya geçmeye teşvik eden bir müdahale tasarladık. İnsanlar gerçekten beğendi. Çatışmalarının çözülmesine yardımcı oldu ve yüz yüze kullandığımız bir çözümün aynısını yaptı: Halka açık bir tartışmaya giren insanlar aslında sıkışınca tartışmayı özel bir alana taşınır.

Ayrıca, 30 Dakikalık Hasta Faktörü adı verilen sosyal medya kullanımından kaynaklanan farklı bir sorunu da ele aldınız. Bu nedir?

Sosyal medyada çok çabuk kendimizi kaybediyoruz. İnsanlar daha fazla bilgi için, sonsuz bir şekilde gezebilecekleri bir platformla karşılaştıklarında, kazanan bir piyango biletini tahmin etme veya yiyecek alma gibi benzer bir nörobilişsel ödül sistemini tetikleyebilir. Bu uygulamaların bizi kontrol etmeye ve değiştirmeye devam edecek şekilde tasarlanmasının güçlü bir yolu bu.

‘30 Dakika Hasta Faktörü’, insanların sosyal medyalarına güya kısaca göz atmak istediklerinde 30 dakikanın geçtiğini fark etmeleri ve ne kadar zaman geçirdiklerini fark ettiklerinde kendi içlerinde bir tiksinti ve hayal kırıklığı hissine kapılmalarıdır. Araştırmalar, insanların bu alışılmış sosyal medya kullanımından memnun olmadığını göstermiştir. Pek çok insan bunu anlamsız, verimsiz ve bağımlı olarak nitelendiriyor.

Bu deneyimin bir bağımlılıktan çok bir çözülme sorunu olduğunu iddia ettiniz. Neden? Niye?

Ayrışma, birçok biçimde ortaya çıkan psikolojik bir süreçtir. En yaygın günlük ayrışmada, zihniniz o kadar kendini kaptırmıştır ki eylemlerinizden kopmuş olursunuz. Bulaşıkları yıkayabilir, hayal kurmaya başlayabilir ve bulaşıkları nasıl yıkadığınıza dikkat etmeyebilirsiniz. Ya da film izlemek, kitap okumak veya oyun oynamak gibi zaman geçiren ve nerede olduğunuzu unutmanıza neden olan sürükleyici deneyimler isteyebilirsiniz.

Bu faaliyetler sırasında, yansıtıcı öz-bilinç duygunuz ve zamanın geçişi azalır. İnsanlar ancak geriye dönüp baktıklarında ayrıştıklarını fark ederler. Dikkat, "Az önce ne oldu?" duygusuyla geri yüklenir veya “Biz o filmi izlerken bacağım uyuyakaldı!”

Sosyal medya olumlu bir şey olabilir, özellikle de sürükleyici bir deneyim, anlamlı bir faaliyet veya gerekli bir molaysa… Ancak kumar gibi belirli durumlarda zararlı olabilir veya sosyal medyada gezinmek gibi insanların zaman yönetimi hedefleriyle çelişebilir.

İnsanların sosyal medyadaki ayrışmasını nasıl ölçersiniz?

Twitter hesaplarına erişmek için oluşturduğumuz Chirp (cik cik) adlı özel mobil uygulamayı kullanan 43 katılımcıyla çalıştık. Uygulama, insanların chirp içeriğiyle etkileşime girmesine izin verirken, onlara sorular sormamıza ve müdahaleleri test etmemize izin veriyor. Bu nedenle, insanlar Chirp kullanırken, belirli bir süre sonra, onlara ayrışmayı ölçmek için psikolojik bir ölçeğe dayalı bir anket gönderirdik. 1'den 5'e kadar bir ölçekte “Şu anda ne yaptığımı pek umursamadan Chirp kullanıyorum” ifadesine ne kadar katıldıklarını sorduk. Sonuçlar, katılımcılarımızın yüzde 42'sinde dissosiyasyonun meydana geldiğini gösterdi ve düzenli olarak zamanın nasıl geçtiğini anlamadıklarını veya kendilerini "tamamen tükenmiş" hissettiklerini bildirdiler.

Ayrışmayı azaltmak için insanların Twitter deneyimlerini değiştiren dört müdahale tasarladınız. Ne işe yaradı?

En başarılı olanlar, özel listeler ve okuma geçmişi etiketleriydi. Özel listelerde, kullanıcıları takip ettikleri içeriği "spor", "haberler" veya "arkadaşlar" gibi kategorilere ayırmaya zorladık. Ardından, Twitter'ın ana akışıyla etkileşim kurmak yerine, yalnızca bu listelerdeki içerikle etkileşim kurdular. Bu yaklaşım, insanların en yeni tweet'leri yakaladıklarında, mesaj aldıkları bir okuma geçmişi müdahalesiyle birleştirildi. Etkilemeye devam etmek yerine, daha önce gördükleri konusunda uyarıldılar ve böylece yalnızca en yeni içeriğe odaklandılar. Bu müdahaleler dissosiyasyonu azalttı ve röportajlar yaptığımızda, insanlar bu değişiklikler mevcut olduğunda sosyal medya hesaplarını kontrol etme konusunda kendilerini daha güvende hissettiklerini söylediler.

Başka bir paylaşımda, insanlar ne kadar süredir twitterde olduklarını bildiren ve ayrılmalarını öneren zamanlanmış mesajlar aldı. Ayrıca, son yedi gün içinde twitterde ne kadar zaman harcadıkları gibi istatistikleri gösteren bir kullanım sayfasını görüntüleme seçeneğine de sahiptiler. Bu iki çözüm, insanlar bunları kullanmayı tercih ederse etkiliydi. Ancak birçok kişi onları görmezden geldi. Ayrıca, zamanlanmış mesajların can sıkıcı olduğunu düşündüler. Bu bulgular ilginç çünkü insanlara sunulan popüler zaman yönetimi araçlarının çoğu bu zaman aşımı ve kullanım bildirimlerine benziyor.

Peki sosyal medya şirketleri neyi farklı yapıyor olabilir? Ve değişmeleri için herhangi bir teşvik var mı?

Şu anda sosyal medyayı kullanan insanlara karşı çalışan çok şey var. Özellikle Twitter'ın trend tweet'leri veya TikTok'un "Sizin İçin" sayfası gibi algoritmik olarak eklenen içeriği düşündüğünüzde, bir sosyal medya akışını tam olarak yakalamak imkansızdır. Ancak, özel listeler gibi sosyal medya tasarımında nispeten basit değişikliklerin bir fark yaratabileceğine ilişkin umut olduğunu düşünüyorum. Özel listelerin, insanlar için ayrışmayı önemli ölçüde azalttığını, ancak uygulamayı kullanarak harcanan zamanı önemli ölçüde etkilemediğini not etmek önemlidir. Bana göre bu, insanların ayrışmasını azaltmanın, sezgisel olarak düşündüğümüz kadar sosyal medya şirketlerinin gelir hedeflerine aykırı olmayabileceğine işaret ediyor.

Artık sosyal medyayı kullanan insanların bilmesi gereken en önemli şey nedir?

İlk olarak, sosyal medya alışkanlıklarınıza bir sürü utanç yüklemeyin. O ekranda başparmağınızı yukarı kaydırmanızı sağlamak ve yaptığınız şeyi yapmaya devam etmenizi sağlamak için binlerce kişi istihdam ediliyor. Güvenli ve tatmin edici deneyimler tasarlama sorumluluğunu kullanıcılardan şirketlere devredelim.

İkinci olarak, hali hazırda sunulan sağlık araçlarına aşina olun. TikTok, her saat size bir süredir kaydırma yaptığınızı ve ara vermeniz gerektiğini söyleyen bir özelliğe sahiptir. Twitter'da özel listeler zaten var olan bir özelliktir; bu sadece varsayılan seçenek değil. Daha fazla insan bu araçları kullanmaya başlarsa, bu şirketler onları iyileştirmeye ikna edebilir.

En önemlisi, teknolojiyi düzenlemekle ilgilenen insanlara oy verin çünkü bence yapılan en büyük değişiklikleri burada göreceğiz.

scientificamerican.com'dan çeviren: Zeynep Kızılırmak

Gerçekedebiyat.com

 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)