Son Dakikaİskoçya'da nesillerdir aynı ailede olan bir malikanenin çatı katında ortaya çıkan beş Osmanlı padişahına ait yağlı boya tablolar, neredeyse 100 senedir gün ışığı görmüş değil.

Tabloların neredeyse 100 senedir gün yüzüne çıkmadığı açıkladı. Çatı katında bulunan diğer padişah tabloları, 1. Bayezid, 1. Mehmet, 2. Murat ve 2. Bayezid'e ait.

ahmet yıldız

Altı hükümdara ait koleksiyon, İskoçya'nın Jedburgh kasabası yakınlarında 18. yüzyılın sonlarında yapılan ve Lothian Markizi'ne ait bir malikanede keşfedildi.

Tabloların buraya gelmeden önce Edinburgh'taki Newbattle Abbey'de 1700'lü yıllara kadar sergilendiğine ilişkin kayıtlar bulunuyor.

Newbattle Türkler'i olarak satışa çıkarılan koleksiyon, ailenin erken nesil bir üyesi tarafından 1723 yılında satın alındı.

Kanuni Sultan Süleyman'a ait tabloda 43 sayısı yer alıyor. Hükümdarın Irak'ı topraklarına kattığı seferdeki yaşına atıf için bu sayının koyulduğuna inanılıyor.

Yağlı boya tablolarda isimler Latince yer alıyor. Bir arada satılacak olan koleksiyondaki en büyük parça 63,5 x49 cm büyüklüğünde. En küçük ise 57,1 x 44,3 cm.

Müzayede evi koleksiyona 50 ile 70 bin sterlin arasında fiyat biçiyor. Sotheby's İskoçya müdürü olan David Macdonald, portrelerin müthiş bir keşif olduğunu söyledi.

Tabloların kim veya kimler tarafından yapıldığı belirtilmedi. Ancak koleksiyonun tarihi, 16. yüzyıl tarihçisi Paolo Giovio'nun çalışmalarına dayandırılıyor. Aynı koleksiyonda, Timur İmparatorluğu'nun kurucusu Timurlenk'in de bir tablosu bulundu.

2021'DE 350 BİN STERLİNE SATILMIŞTI 

Geçen yıl Sotheby's tarafından yapılan açık artırmada, Kanuni Sultan Süleyman'ın bir başka portresi 350 bin sterline satılmıştı. Çevrimiçi yapılan açık artırmaya telefonla katılan bir kişi en yüksek teklifi vererek, Kanuni Sultan Süleyman tablosunun yeni sahibi olmuştu.

ahmet yıldız

Müzayede evinin komisyonu da eklendiğinde son satış fiyatı 438 bin 500 sterlin olarak açıklanmıştı, böylece Kanuni'yi 43 yaşındaki haliyle gösteren tablo beklenen fiyatın dört katına satılmış oldu.

İtalyan ressam Cristofano Dell Altissimo tarafından 16. yüzyılda bir bakır levha üzerine çizilen resim, 19. yüzyıldan bu yana Fransız bir ailenin koleksiyonunda yer alıyordu.

Aynı gün Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan'ın tablosu ise 7 ila 10 bin Sterlin arası bir fiyat biçilmesine rağmen açık artırmayla 75 bin 600 Sterlin’e alıcı bulmuştu.

(Haber: BBCTÜRKÇE)

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)