Son DakikaMelih Aşık'ın 23 Kasım 2023 tarihli Milliyet'teki köşesinde yazdtığı yazı şöyle:

Diplomat, tarihçi, araştırmacı, yazar Bilal Niyazi Şimşir’i (90) kaybettik...

Lise çağlarında ailesiyle birlikte Bulgaristan’dan göç etmişti... 1957’de Mülkiye’yi bitirdi. 1960’da diplomat olarak göreve başladı. Londra, Paris, Şam, Lahey’de orta düzeyde diplomat olarak, Arnavutluk, Çin ve Avustralya’da büyükelçi statüsünde görev yaptı. Başta İngiliz arşivleri olmak üzere gittiği her ülkede kaynakları araştırdı, belge topladı, tasnif etti, kitaba dönüştürdü... Toplam 52 cilt kitap ve 160 makale yazdı. Tüm kitapları belgelere ve sağlam kaynaklara dayalıdır.

İlişikteki resimde sadece benim kütüphanemde bulunan bazı kitapları görülüyor.

Yazdığı binlerce sayfa kitap bize Kürt ve Ermeni meselelerinin iç yüzünü, Atatürk ve Cumhuriyet’i, Ankara’yı, Kurtuluş Savaşı’nı, Kıbrıs’ı, Rumeli’yi, Lozan’ı anlatır.

Atatürk ve Cumhuriyet üzerine yaptığı araştırmalar ve yazdığı kitaplar Atatürk düşmanlarının yalanlarını çürütmesi açısından özellikle önemlidir.

Yabancı yazar ve kaynakları Türk okuruna taşımış, kamuoyunun ufkunu genişletmiş, gelecek nesillere çok değerli ve yüklü bir miras bırakmıştır.

Sonuçta çok muhterem, aydınlık, üretken, yurtsever bir aydını kaybettik. Cumhuriyet bu yüzden hüzünlüdür. Ülkeye başsağlığı diliyor, anısı önünde saygıyla eğiliyoruz...

YUNANİSTAN'DA ATATÜRK SOKAĞI

Atina ile Ankara arasında hava yumuşarken...

Atina’nın tutmadığı bir sözünü anımsatalım...

Kaynağımız Bilal Şimşir’in “10 Kasım Günlüğü” adlı kitabı.

Atatürk’ün 1938 yılındaki ölümü dünyanın hemen her köşesi gibi Yunanistan’da da yankı yaratmış, Selanik Belediye Meclisi yaptığı toplantıda Atatürk’ün doğduğu evin önünden geçen Apostolu Palu sokağının bir bölümüne “Kemal Atatürk Sokağı” adı verilmesini kararlaştırmıştı. Karar Selanik Konsolosluğu’na bildirilmiş, Konsolos İdris Çora, büyükelçiliğe mektup yazarak durumu anlatmıştı. Bu karardan dolayı Selanik Belediyesi’ne teşekkür edildi.

Ne var ki o karar hiçbir zaman uygulanmadı.

Oysa malum Yunanistan’ın eski başbakanı Venizelos 1934 yılında Atatürk’ü Nobel Barış Ödülü’ne aday göstermiş, böylesine büyük bir yakınlık sergilemişti. Venizelos 1936’da ölmüştü.

Sonraki hükümetler Atatürk’e bir sokak adını çok gördüler.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)