Hollanda’daki erken genel seçimde resmi olmayan sonuçlara göre büyük başarı elde ederek birinci parti olan aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders’in Türk düşmanı bir faşist lider olduğu biliniyor. Geçmişte Türkler ve  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında çirkin sözler söylemişti.

Hollanda’nın Venlo kentinde dünyaya gelen, 1963 doğumlu Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders 26 yıldır parlamentoda görev alıyor.

Aşırı sağcı lider, 1997 yılında Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi’nden (VVD) Utrecht Belediye Meclisi üyesi oldu. 1988 yılında da aynı partiden milletvekili seçildi.

Wilders, “Türkiye’nin yeri Avrupa değil. Üyelik müzakereleri derhal durdurulsun” önerisi, VVD yönetimi tarafından kabul edilmeyince, partisinden istifa etti.

Wilders, 2006 yılında Özgürlük Partisi’ni kurarak, milletvekilliği görevini kendi partisinde sürdürdü.

Göçmenlere karşı sert tutumuyla bilinen Wilders, 2012’de İslam’ın kadınları arka plana attığını savunmuş, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı da açıklamalarda bulunmuştu.

Wilders yıllar geçtikçe Türkiye ve Erdoğan hakkındaki kin dolu söylemlerine yenilerini ekledi.

Türkiye’de 1 Kasım 2015’te yapılan seçimlerin ardından 4 Aralık 2015’te Özgürlük Partisi’nin YouTube kanalında yayınlandığı videoda, "Bugün Türklere bir mesajım var. Hükümetiniz, sizin bir gün Avrupa Birliyi üyesi olacağınıza inanmanızı sağlayarak sizi kandırıyor. Bunu unutun. Siz Avrupalı değilsiniz ve hiçbir zaman olamayacaksınız. Türkiye bir İslam devleti ve Avrupa’nın bir parçası olamaz. Avrupa’nın savunduğu tüm değerler – özgürlük, demokrasi, insan hakları – İslam ile uyumsuzdur." demişti.

Devamında "fazla islam" istemediğini vurgulamıştı: "Türklerin vizesiz bir şekilde Avrupa’ya seyahat etmesini de istemiyoruz. Halk, bunu kabul eden Avrupa hükümetlerine oy vermeyerek görevden uzaklaştıracaktır. Türkiye tehlikeli bir İslamcı olup İslam bayrağını taşıyan Erdoğan oy kullanmış bulunmaktadır. Daha fazla İslam istemiyoruz. Bu nedenle Türkiye bizden uzak dur. Seni burada istemiyoruz."

2013 SEÇİMLERİ VE WİLDERS

Wilders, Mayıs 2023 seçimleri sonrasında Hollanda’da yaşayıp Erdoğan’a oy verenlere, “Umarım Hollanda'da İslamofaşist Erdoğan'a oy veren tüm Türkler şimdi bavullarını toplayıp Türkiye'ye taşınırlar. Doeiii! (Güle güle)” demişti.

Wilders, “Türkiye'den çok sayıda tepki alıyoruz. İnsanlar Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olarak kalmasından dolayı umutsuz ve hayal kırıklığına uğramış durumda. Hollanda da dahil olmak üzere yurtdışındaki Türklerin, kendileri orada yaşamadıkları halde Erdoğan'a verdikleri oylarla Türkiye'nin geleceğine karar vermelerine öfkeleniyorlar. Haklılar!” diyen Wilders, Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın fotoğrafını paylaşarak, “İslami iktidar  buna benziyor. Erdoğan, Arap İslamcılar ve Türkiye dışında yaşayan seçmenin desteğiyle seçimi kazandı. Tutsaklık ve diktatörlük yeniden görevde” demekten sıkılmamıştı.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)