Mansur Yavaş'ın göreve gelmesiyle kaybolan heykeller yerine konmaya başladı. 

Ünlü heykeltıraş İlhan Koman’ın Ankara’da Seğmenler Parkı'ndan 2016 yılında kaybolan heykeli, (bir anneler gününde bakım için sökülüp götürülmüş sonra kaybolduğu/çalındığı belediye yetkililerince açıklanmıştı) orijinaline uygun şekilde yeniden yapılarak aynı yerine konup, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından törenle açıldı.

1991’deki ilk heykel

Heykel, 31 Aralık 1991 tarihinde yapılmış ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ve sanat tarihçisi mimar Ali Artun’un çabalarıyla Seğmenler Parkı'na dikilmişti.

Heykel, 25 yıl boyunca durduğu kaidesinden 2016 yılının Mayıs ayında söküldüğü görülmüş, Mimarlar Odası’nın Ankara Şubesi tarafından basına durum açıklanmış ve takibe alınmıştı. Yaygara Güncel Sanat ve Galeri Nev işbirliğiyle başlatılan bağış kampanyasıyla ve heykelin ilk tasarımcısı ve kaide yapımcısı Ali Artun’un girişimiyle heykelin İtalya’da bulunan orijinal kalıbı Ankara'ya getirilerek Müze Evliyagil'de sergilendi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın göreve gelmesiyle de heykeltraş Erdal Duman’ın başkanlığında heykeltraş İbrahim Duman-Selim Kamer tarafından dökümü yapılan heykel, 3 yıl sonra Seğmenler Parkı'ndaki yerini yeniden almış oldu.

Heykelin açılış törenine CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Ankaralı sanatçılar ve vatandaşlar katıldı.

Aslında İlhan Koman1986 yılında vefat etmişti ve Koman'ın bir eseri büyütülüp pietrasanta ustaları tarafından bronza dökülerek yapılmış, heykel 1992 yılında Seğmenler Parkı'na konulmuştu.

 

MANSUR YAVAŞ’IN KONUŞMASI

Mansur Yavaş, kent tarihinde ne varsa hepsinin layık olduğu değere, yere geleceğini söyleyerek, "Bizim arzumuz, Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği başkenti otel olmaktan çıkarıp, dünyanın ileri gelen ve turist çeken başkentleriyle yarışır bir başkent olmasıdır. Bunun için de Ankara'nın kültür ve sanatın başkenti olması lazım. Görev süremiz içerisinde, Ankara'nın her bölgesinde tiyatroların ve sanat merkezlerinin açıldığını göreceksiniz. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, hayırlı olsun" dedi.

TEZCAN KARAKUŞ TAKİP ETTİ

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise, "İlhan Koman heykeli, 3 yıl önce bir Anneler Günü’nde bakım için götürüldü ve bir daha gelmedi. Bu süreç içerisinde suç duyurularında bulunduk. Sürecin her zaman takipçisi olduk. Fakat bir türlü heykel bulunamadı. 25 yıldır tahribat yaşayan bir kentte, iyileştirici önlemler almak gerekiyordu. Bu heykel hepimiz için iyileştirici bir sürecin başlangıcı olacak. Kentlilerin bu heykele ihtiyacı var" diye konuştu.

Konuşmaların ardından heykel, kurdele kesilerek müzik ve alkışlar eşliğinde açıldı.

TÜKÜRÜLEN SANAT

Bilindiği gibi 1994 yılında Ankara Altınpark'ta Mehmet Aksoy'un "Periler Ülkesinde" adlı eserinin orgazmı anlattığını ileri süren Melih Gökçek "Böyle sanatın içine tükürürüm," deyip heykeli söktürürken, hem heykelin yerine mahkeme kararıyla tekrar dikileceğinden, hem de yüklü miktarda para cezasına çarptırılacağından habersizdi. Daha da önemlisi bir gün belediye başkanlığını kaybedeceğini hiç düşünmemişti.

Heykelin kaybolmasıyla ilgili hukuki sürecin ise devam ettiği açıklandı.

Törene katılanların tümünün bir diğer dileği de Ankara’nın Hitit Güneşi ambleminin geri gelmesiydi.

Ahmet Yıldız

 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)