Akademik

Aziz Sancar: Sigaranın yaptığı tahribatın haritasını çıkardık

Prof. Dr. Aziz Sancar'ın 'Sigaranın insan genomunda yaptığı tahribatın haritasını çıkardık' diyerek twitter hesabından duyurduğu yazıyı Gerçekedebiyat okurları için çevirdik.

Aziz Sancar: Sigaranın yaptığı tahribatın haritasını çıkardık
25-12-2021 13:44
25-12-2021 14:02

Bilim adamları, sigara içmenin akciğer kanserine yol açan DNA hasarına neden olduğunu on yıllardır biliyorlar. Şimdi, ilk kez, UNC Tıp Fakültesi bilim adamları, genom boyunca yüksek çözünürlükte bu DNA hasarını etkili bir şekilde haritalamak için bir yöntem geliştirdiler.

Yenilik, UNC Tıp Fakültesi'nde Biyokimya ve Biyofizik Profesörü Sarah Graham Kenan, Nobel ödüllü MD, Ph.D. Aziz Sancar'ın laboratuvarından geliyor.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan bir çalışmada, Sancar ve ekibi, yaygın bir DNA hasarı tipinin ardından onarım geçiren genomdaki bölgelerin haritalanması için kullanışlı bir teknik geliştirdi. Daha sonra bu tekniği, ana kimyasal kanserojen olan benzo[α]pirenin neden olduğu tüm hasarı haritalamak için kullandılar.

Aynı zamanda UNC Lineberger Kapsamlı Kanser üyesi olan Sancar, "Bu, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kanser ölümlerinin yaklaşık yüzde 30'unu oluşturan bir kanserojen ve neden olduğu hasarın genom çapında bir haritasına sahibiz" dedi.

Bu gibi haritalar, bilim insanlarının sigara kaynaklı kanserlerin nasıl ortaya çıktığını, neden bazı insanların kansere karşı daha savunmasız veya dirençli olduğunu ve bu kanserlerin nasıl önlenebileceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olacaktır. Sancar ayrıca, hücresel düzeyde sigara içmenin zararlarına ilişkin bu kadar kesin ve spesifik kanıtlar sağlamanın, bazı sigara içenleri bu alışkanlığı bırakmaya teşvik edebileceğini umuyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 40 milyon ve dünya çapında bir milyar sigara içicisi var.

“Bu, sigara içmenin ne kadar zararlı olabileceği konusunda farkındalığı artırmaya yardımcı olursa iyi olur” dedi. "DNA hasarının tüm genom boyunca nasıl onarıldığını tam olarak bilseydik, ilaç geliştiriciler için de yararlı olurdu."

BAP: DÜNYANIN EN İYİ KİMYASAL KANSEROJENİ?

Benzo[α]piren (BaP), uzayda bile oluşabilen basit, dayanıklı, karbonca zengin hidrokarbonlar –polisiklik aromatik hidrokarbonlar– ailesinin bir üyesidir. Bilim adamları, bu moleküllerin Dünya'da ve diğer gezegenlerde karbon temelli basit yaşam tohumları ekmiş olabileceğini düşünüyor. Ancak daha gelişmiş ve karmaşık DNA temelli yaşam formları için –örneğin insanlar için– BaP ciddi bir çevresel tehlike oluşturur.

Tütün bitkileri gibi yanan organik bileşiklerin bir yan ürünüdür.

Orman yangınlarından dizel motorlara ve barbekü ızgaralarına kadar günlük yanma biçimleri havamıza, toprağımıza ve gıdalarımıza çok miktarda BaP koyar. Ama içilmediği, solunmadığı sürece  hayatta hiçbir şey onu insan dokusuna sokamaz.

KAYNAK: news.unchealthcare.org

Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
IIS 10.0 Detailed Error - 403.501 - Forbidden

HTTP Error 403.501 - Forbidden

You do not have permission to view this directory or page.

Most likely causes:

  • This is a generic 403 error and means the authenticated user is not authorized to view the page.

Things you can try:

  • Create a tracing rule to track failed requests for this HTTP status code. For more information about creating a tracing rule for failed requests, click here.

Detailed Error Information:

Module   IIS Web Core
Notification   Unknown
Handler   ASPClassic
Error Code   0x00000000
Requested URL   https://api.haberpanelim.com:443/haberler.asp?domain=https://www.gercekedebiyat.com&t=1695720603
Physical Path   C:\Inetpub\vhosts\api.haberpanelim.com\httpdocs\haberler.asp
Logon Method   Not yet determined
Logon User   Not yet determined

More Information:

This generic 403 error means that the authenticated user is not authorized to use the requested resource. A substatus code in the IIS log files should indicate the reason for the 403 error. If a substatus code does not exist, use the steps above to gather more information about the source of the error.

View more information »

GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler