Edinburgh Üniversitesi, 94 yaşımdaki Higgs’in kısa bir hastalığın ardından evinde yaşamını yitirdiğini duyurdu.

 Higgs, 1964’te parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen ‘Higgs bozonu’ adlı atom altı parçacığı teorisini geliştirmişti.

Higgs’in bu teorisi 2012’de Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) tarafından doğrulamıştı.

Higgs, bu çalışmasıyla 2013 Nobel Fizik Ödülü’nü almaya hak kazanmıştı.

Teori, Büyük Patlama’dan (Big Bang) sonra maddenin nasıl oluştuğunu ve kainattaki her şeyin neden kütlesi olduğunu anlamaya yardımcı olmuştu.

Cep telefonu gibi dijital aletlerden nefret ettiğini söyleyen Peter Higgs, Nobel Ödülünü kazandığını, sokakta eski bir komşusunun kendisini tebrik etmesiyle öğrendiğini söylemişti.

Edinburgh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Peter Mathieson, "Peter Higgs olağanüstü bir insandı. Vizyonu ve hayal gücü çevremizdeki dünya hakkındaki bilgilerimizi zenginleştiren gerçekten yetenekli bir bilim adamıydı. Onun öncü çalışmaları binlerce bilim insanına ilham verdi ve mirası gelecek nesiller için çok daha fazlasına ilham vermeye devam edecek" dedi.

CERN Genel Direktörü Fabiola Gianotti, Higgs’i, "dünyanın dört bir yanındaki fizikçiler için son derece ilham verici bir figür, nadir görülen bir alçakgönüllülük, harika bir öğretmen ve fiziği çok basit ama derin bir şekilde açıklayan biri" olarak nitelendirdi.

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)