Yılmaz Özdil’in dikkat çekmesiyle gündeme gelen  Netflix Kürt karakterleri merak ediliyor. Netflix’te yalnızca Üç Cisim Problemi’nde değil diğer dizilerde de Kürt karakterler var.

Evsizler dünya kupasını konu alan The Beautifel Gama (İyilik Kazansın) filminde, Aldar’ın Afrin’den gelen bir Kürt olduğu, evlerinin bombalandığı ve ailesinin yok edildiği anlatılıyor.

Karakterlerin birçoğu toplumun farklı kesimlerinde sorunlar yaşamış ve evsiz kalmış insanlardan oluşuyor. Afrinli Aldar karakteri ise filmde savaş mağduru ve politik bir öge olarak öne çıkarıyor.  

Filmde Afrinli futbolcu Aldar’ı da bir Kürt oyuncu canlandırıyor.

Oyuncular kendi aralarındaki tartışmada, takım antrenörü Aldar’ın Rojava’nın Afrin kentinden gelen, evi bombalanan ve tüm ailesi yok edilen bir Kürt olduğunu söylüyor.

Filmde Afrinli futbolcu Aldar’ı Robin Nazari canlandırıyor(önde ayakta)

TÜRK DÜŞMANLIĞI PARMAK ISIRTIYOR

Filmin bir başka sahnesinde ise Aldar’ın bir tepkisiyse etnik ırkçılığın boyutlarının gülünçlük derecesine vardığının kanıtı. Aldar, İngiltere-İtalya takımlarının karşı karşıya geleceği maçta oynamayacağını söylüyor. Aldar İtalya takımının kaptanının Suriyeli bir Türkmen olmasını gerekçe gösteriyor. Kendisinin Suriye’nin Kürt ağırlıklı bölgesinden geldiğini, Osmanlı döneminden bu yana Kürtlerin tehdit altında olduğunu belirtiyor.

 Yönetmen Thea Sharrock'un İyilik Kazansın filmi şu an Netflix’te en çok izlenenler arasına girmiş durumda. 

ÜÇ CİSİM PROBLEMİ’NDE KÜRT KARAKTER

Öte yandan Netfilix’ın en çok izlenen dizileri arasında yer alan bilim-kurgu dizisi “Üç Cisim Problemi’’nin (The Three-Body Problem) son bölümünde ise dünyayı kurtaracak üç kişiden biri olarak Leyla Ariç isimli Kürt kadın savaşçı öne sürülüyor.

Dizide dünyayı kurtaran 3 karakterden biri Çinli savaş tarihi uzmanı, biri İngiliz fizikçi ve diğeri ise Rakka’da IŞİD’e karşı savaşan bir Kürt kadın savaşçısı.

Leyla, Suriye’nin terör örgütünün kontrolündeki Rakka’da IŞİD’e karşı savaşan kahraman bir kadın olarak tanıtılıyor.

"Leyla Ariç" adlı karakteri Salem Murphy isimli oyuncu canlandırdı.

ABD merkezli dijital medya platformu Netflix'te yayınlanan 8 bölümlük dizide askeri kıyafetleriyle yer alan Leyla Ariç isimli karakter BM Genel Kurulu'na katılıyor.

BM’de yapılan konuşmada Ariç'in tüm kaynaklardan sonuna kadar faydalanabileceğinin altı çiziliyor. Diğer yandan dizide Danid Benioff, D. B Weiss, Alexander Woo gibi ünlü yönetmenlerin yanında yapımcılar arasında dünyaca ünlü oyuncu Brad Pitt'in de imzası bulunuyor.

Dizide yapılan BM Genel Kurulunda yapılan konuşmada "Bayan Ariç, Rakka'da IŞİD'e karşı verdiği mücadele ile adını duyurdu" denilerek Rojava’da yuvalanmış terör örgütüne  atıfta bulunuluyor.

Ayrıca Ariç'in asimetrik savaşlarda yer alma ve savaşları kazanma alanında olağanüstü bir tecrübeye sahip olduğunun da altı çiziliyor.

 Salem Hadeed-Murphy, The Falcon and the Winter Soldier, Only Murders in the Building gibi 23 dizi ve filmde oynamış başarılı bir oyuncu. Murphy’nin Körfez Savaşı yıllarında ABD’ye götürülen binlerce Kürt ya da Arap ailenin çocuklarından olduğu sanılıyor.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ’IN KİTABI

Netflix'teki bir filmde, Edirne’de tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Seher adlı kitabına da yer verilmişti.

"Tear Along The Dotted Line (İşaretli Yerden Kesin)" adlı çizgi dizide, DSG bünyesindeki terör örgütü YPG’nin flamasının bir kapıda asılması gündem olmuştu.

Sözkonusu dizilerdeki teröristlerin Suriye’de ABD ordusu korumasında olduğu biliniyor.  Böylece Netflix’in bir network ağının parçası olup olmadığı tartışması şüpheleri ortadan kaldırıyor.

Gerçekedebiyat.com

 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)