Son Dakika

turgut-ceviker-in-karikaturkiye-si-53813.webp


Bana sorarsanız, içinde bulunduğumuz 2023 yılına, Cumhuriyetimizin 100. yılına daha çok yakışırdı…

Turgut Çeviker’in büyük emeğiyle, 2018’de NTV yayınlarından çıkan ‘Karikatürkiye’ isimli araştırma kitabından bahsediyorum.

 

Alt başlığı ‘Karikatürlerle Cumhuriyet Tarihi’ olan bu kapsamlı çalışma, yayın tarihi itibariyle 1923-2008 yılları arasında 85 yıllık bir süreci içeren, elimizin altındaki bir hazine işlevi görüyor bugün.

Her biri tuğla kalınlığında bu 3 ciltlik araştırma her seçkinin kaderini yaşadı; eksikler bulundu, eleştirilere uğradı…

Kuşkusuz ki böyle bir çalışma için kolları sıvayan her yiğidin yoğurt yiyişi farklı olacak, Cumhuriyet tarihine öznel bakacak, başka başka karikatürleri öne çıkarmayı düşünecektir.

Turgut Çeviker’in hazırladığı bu seçki (kendisi ‘karikatür destesi’ diyor), bana göre mizah kültürümüze, bakış açımıza yaptığı katkı için teşekkürü hak ediyor.

Tarihi araştırmalara kolları sıvayanlar için ilk etapta görülen silme toz örtü, çok az sayıdaki insan için silme ‘altın tozudur’…

Ve o toz deryasının diplerindeki 24 ayar altın parçalarını çıkarmayı, karikatür alanında Turgut Çeviker’den başkası göze alamazdı.

Çeviker’in karikatür tarihimize kazandırdığı yığınla araştırma kitapları, kaynak işlevi görmekte, başucumuzda bulunmaktadır hâlâ. Emekleri unutulmaz…

‘Karikatürlerle Cumhuriyet Tarihi’ seçkisine, sağ olsun, biri Cumhuriyet gazetesinde, biri Karikatür isimli aylık bir mizah dergisinde yayınlanan iki ayrı karikatürümü seçmiş Turgut Çeviker.

Kişisel olarak çok mutlu oldum tabii…

Cumhuriyet tarihimiz boyunca çeşitli dergi ya da gazetelerde karikatürleri yayınlanan her karikatürcüden en az bir karikatür seçilseymiş de tam olarak içime sinen bir çalışmanın parçası olmanın tadını yaşasaymışım, diye düşünürüm yine de.

‘İş yapan hata yapar’, diyerek sözümüzü bağlayalım, Cumhuriyetimizi, Cumhuriyet tarihimizin tüm devrimci hamlelerini, Turgut Çeviker’in emeğini selamlayalım.

Mustafa Bilgin
Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ YAZI

Benzer İçerikler