Tacim Çiçek, çok yönlü ve üretken bir yazar. Roman, şiir, öykü, deneme, çocuk kitapları, eleştiri ve inceleme türünde pek çok eseri var. Yapıtlarının hepsi değil, bir kısmı şunlar: Aykırı Sevdalar Söylencesi (1993), Kekliğin Son Ötüşü (2011), Bana Güvercinleri Anlat (2011), Kitap Hırsızı (2014), Ben/cil Metinler (2015), Bir Hayal Satıcısı (2016), Geçmiş Ceyhan'da Çocukluktu (2018), Hatıralar Manavkuyu (2019), Çocuk Edebiyatı Denilince (2017), Reddediyorum (2019), Geride Yazılan Kaldı. Farklı ve özgün olan öykü kitapları da şöyle: Yaşamın Özge Yorumu, 1.Baskı Yazıt Yayıncılık, Ankara, 1991, 2.Baskı Telos Yayınları, İstanbul, 2001, Beyaz Kısa Pantolon, Ozan, İzmir, 1991, Kızıl Valizli Kadın, Phoenix Yayıncılık, Ankara, 2013. Buna eklenen 4. Öykü kitabıysa Metinlerarası Kitap etiketiyle Ekim 2023'te yayımlandı. Arka kapakta kitap hakkında şöyle deniliyor:

“Beni bekleyenler çaresiz, hırçın, yorgun ve şaşkın... Sağa sola koşuyorlar. Hareket hâlindeler. Söyleniyorlar. Telaşlılar da… Kapkara giysili benzerlerimle göz göze geliyorum. Hepsi de benden iri yapılı, ürkütücü. Yüzleri korkunç. Anlatmam olanaksız. İğreniyorum… Kendimden ve benzerlerimden... Tabii bu kendimi zaman zaman sevmediğim anlamına gelmiyor. İçim dışıma çıkıyor. Hiçbir yaratığın yüzüne benzemeyen yüzler taşıyoruz binanın bu kısmında. Lanetlenmiş gibi oluyoruz. Sevmiyoruz fakat buraya da gelmek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Varlığımız için gerekli bu. Binanın ön tarafında hiç böyle değiliz. Aynada siz kendinizi nasıl görüyorsanız, biz de birbirimize ve aynaya baktığımızda kendimizi. birbirimizi sizler gibi görüyoruz. Nedenini bilemiyorum. Bilenin de olduğunu sanmıyorum.


 
Alışılmışın Dışında öyküler, aklındaki dünyanın kentine bilinciyle düşsel bir yolculuğa çıkanları, kendi sesini tutsak edenleri, babalarıyla bütünleşenleri, tabuları ipleşmiş fotoğraf insanları, sahteliklerin dünyasına karşı olanları ve dahasını anlatıyor. T. Çiçek, bize başkalarının düşünde olduğumuzu hatırlatıp bu yaratıma ortak ediyor; kim bilir...”

Çiçek’in kaleminden dökülen öyküler, gerçekliklerden öykünmüş olsalar da okuru bambaşka evrene ve yazma heveslilerini de benzerlerini yazmaya çekecek türden. 

(Tanıtım metni)

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)