Eleştiri

Düşman / Nazım Hikmet

Düşman / Nazım Hikmet
14-11-2022 11:08
14-11-2022 19:41

İstanbul Beyoğlu’nda 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı terör saldırısını şiddetle kınıyoruz.

Gerçekedebiyat.com olarak 'çokkültürlülük', 'demokrasi', 'insan hakları' vs. tumturaklı parlak kavramların altında halkımıza düşmanlık asla yapmadık.

Terörle ilişkili, şu veya bu nedenle terör destekçisi hiç bir yazar ve şaire bilerek yer vermedik; dost bilmedik; eleştirdik!

2012'de yayına başlarken yazdığımız çıkış manifestosunda bunu dost düşman herkese bildirdik:

"(...)Gercekedebiyat.com, anti emperyalist mücadeleyle tam bağımsız Türkiye anlayışıyla kurulmuş Cumhuriyetimize ve anti emperyalist önder, politik lider, yazar ve şairlere saygıda kusur etmez.

Emperyalizme bağımlı, emperyalizmin içselleştiği (diğer bir deyişle tam bağımsız olmayan) bir devlette yazar, şair sanatçı da bağımsız olamaz. Gerçek demokrasi ve özgürlük tam bağımsız bir ülke olmaktan geçer. Yazarlarına gerçek anlamda özgürlük tanıyan bir devlete sahip olmak ancak emperyalizme karşı mücadeleyi birinci sıraya koyarak, bu karşı duruşu bir kültür haline getirerek mümkündür. Özgürlük emperyalist ülkelerden yardım alarak sağlanamaz.(...)" 
(Bundan 10 yıl önce yayınladığımız çıkış manifestomuza buradan bakılabilir.)

Umarım yazar ve şairlerimiz yayınevlerimiz bu tehlikenin farkına varır; bile bile bu çakallara, sanattır/sanatçıdır ne yapsa yeridir anlayışıyla ideolojik destekçisi olanların iki elimiz hep yakasında olacaktır.

Fazla saf yazar şair dostlara da bir sözümüz var: Bizlerin bilerek ya da bilmeyerek destek verdiğimiz teröristlerden daha fazla terörist olduğumuz akıldan çıkmamalıdır.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan son açıklama şöyle:

"Olayı gerçekleştiren Suriye uyruklu Ahlam Albashir isimli şahıs sağ olarak ele geçirilmiştir.

"Şahıs yapılan sorgusunda, PKK/PYD/YPG Terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir.

"PKK/PYD/YPG terör örgütünün Suriye Kobani'deki merkezinden İstanbul'da eylem talimatı alarak 13.11.2022 Pazar günü saat 16:20 sıralarında bombalı eylemi gerçekleştirdiğini ve kaçtığını beyan etmiştir. Olayla ilgili başlatılan çalışmalar çok yönlü olarak devam etmektedir."

Ecevit bir konuşmasında yıllar önce söylemişti:

Nazım Hikmet'in 'Düşman' şiiri ilk bakışta yerli mütegallibeyi eleştiriyor gibi görünse de ekonomi politiği iyi bilen bu büyük ideolog şairin küresel tekellerin, dünyayı yöneten bir avuç sermayedarın bizim gibi ülkeleri ufalayıp küçük site devletleri haline getirip daha rahat sömürülerine devam etmek istediklerini de elbet biliyordu.

Terörist kız zavallı bir kukladan ibaret; esas düşman arkasındakiler!

Bu şiir elbette ki bu tekellere hizmet eden terör ve teröristleri de düşman bilmektedir. 

Küresel çetenin tetikçisi New York Times’ın (NYT) Taksim’deki patlamayı haberleştirirken kullandığı ve Türkiye'de tepki çeken ifadeler her şeyi açıklıyor.

terör

Nazım Hikmet'in düşman şiiri tam da bu odakları hedefliyordu.

Yazar ve şairlerimizi halkına düşman çevrelerden uzak durmaları için uyarıyoruz; halkın tepkisi sert olur; kendine ihanet edeni affetmez!

DÜŞMAN

Onlar ümidin düşmanıdır, sevgilim,

akar suyun

meyve çağında ağacın,

serip gelişen hayatın düşmanı.

Çünkü ölüm vurdu damgasını alınlarına :

- çürüyen diş, dökülen et-,

bir daha geri dönmemek üzere yıkılıp gidecekler,

Ve elbette ki, sevgilim, elbet,

dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya,

dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle: işçi tulumuyla

bu güzelim memlekette hürriyet.

Bursa da havlucu Recebe,

Karabük fabrikasında tesviyeci Hasana düşman,

fakir köylü Hatçe kadına,

ırgat Süleymana düşman,

sana düşman, bana düşman,

düşünen insana düşman,

vatan ki bu insanların evidir,

sevgilim, onlar vatana düşman...

(Nazım Hikmet)

Edebudsman
Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler