Libya Geçici Ulusal Konseyi, şarlatan filozof Bernard Henri Levy’ye (BHL) göre İsrail’i tanımaya hazır. BHL İsrail Başbakanı Benjamin Netnyahu’ya Konseyin İsrail’i tanımaya hazır olduğuna ilişkin mesajı ilettiğini bildirdi. BHL’ye göre gelecekte kurulacak rejim İsrail de dahil demokratik rejimlerle iyi ilşkiler kurmaya hazır. BHL Fransa’nın Libya Geçici Konseyini ilk tanıyan ülke olmasında da rol oynadı. Kaddafi dönemi boyunca Libya 1979’da İsrail ile Mısır devlet Başkanı Enver Sedat arasında yapılan barış antlaşmasından sonra bile İsrail'i tanımamıştı.

Peki Fransız devletinin en hevesli saldırganı olduğu Libya müdahalesi sürecinde bu tür üst düzey görüşmeleri yürüten, Libyalı muhaliflerle İsrail arasında "kuryelik" görevi yapan BHL nasıl bir insandır, entelektülelliğine, felsefeciliğine dair neler söylenebilir?

Fransızların daha çok BHL olarak tanıdığı, Bernard Henri Lévy Fransız televizyon felsefecisi türünün belki en önde gelen temsilcisi. Lévy çoğunlukla ezilenlerin yanında, iktidarın, otoritenin karşısında kendini konumlandıran Fransız aydın geleneğinin yüz karası, kimilerince şarlatan. Felsefeci Gilles Deleuze’e göre bomboş, sosyolog Pierre Bourdieu’ye göre ise televizyon üzerine yaptığı konuşmasında manipülatör televizyon gazetecisi tipinin sembolü Bernard Henri Lévy, Parti des Indigènes de la République (Cumhuriyetin Yerlileri Partisi) adlı bir grup tarafından 28 Ocak tarihinde yargılandı ve suçlu bulundu. Bu sembolik mahkeme Fransız Komünist Partisi ve partinin etkin olduğu CGT sendikasının tarihsel olarak çok güçlü olduğu Paris’in banliyösü Seine-Saint Denis’de Bourse de Travail binasında gerçekleştirildi. Sembolik mahkemeye Fransa dışından da tanık olarak Tarık Ali ve Norman Finkelstein katıldılar. Lévy’nin yargılanma sebebi ise akla karşı işlediği suçlardı.

Kurulan sembolik Ağır Ceza Mahkemesi’nde Bernard-Henri Lévy’e yöneltilen suçlamalar ise şöyleydi:

* Emperyalizme ve Siyonizme koşulsuz destek vermek,
* Entelektüel dolandırıcılık ve felsefi olarak değeri olmayan çalışmalarla para ve güç kazanmak,
* İran’a karşı asılsız suçlamalarda ve iftirada bulunmak,
* Savaşı ve "insancıl emperyalizmi" savunmak,
* Bağımsız göçmen hareketlerini yok etmek üzere 'SOS Racism' tarzı hem ırkçılık karşıtı hem asimilasyoncu grupların faaliyetlerini desteklemek,
* Hıristiyan ve Müslümanlar arasında toplumsal ve dini yönden düşmanlık yaratmaya yönelik yalan haberler yaymak.

Mahkeme duyurusunda, “Bu nedenlerden dolayı Bernard-Henri Lévy’nin Ceza Yasası’nın 175, 176, 181, 183 ve 184. maddeleri uyarınca suç işlediğine ve Seine- Saint-Denis Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına karar verilmiştir” denildi.

Bernard Henri Lévy’nin geçen yıl çok tepki çeken bir diğer icraatını da hatırlatalım:

Bernard Henry Lévy, geçen yıl sözde Fransız filozof Jean Baptiste Botul'a yaptığı atıfla Immanuel Kant'a saldırarak oldukça tepki çekti. De La Guerre En Philosophie (Felsefede Savaşmak) adlı kitabında Botul'a sıkça atıf yaptı. Öyle ki Lévy'nin Botulizme kaymaya başladığı bile alaylı bir şekilde konuşulmaya başlandı. BHL'nin yanıldığı noktaysa aslında Botul'un Fransız gazeteci Frederic Pages'in uydurmasından ibaret sahte bir kimlik olduğuydu. İnternetteki sanal ansiklopedi “Vikipedi”de bile Botul'un sahte bir filozof olduğu bilgisi bulunduğuna dikkat çekilerek eleştirilen Lévy, buna cevap olarak, “Benim referans kaynağım internet değil, kitaplardır” dese de uzunca bir süre alay konusu olmaktan kurtulamadı.

BHL’nin bir zamanların aktif solcusu olduğu ve sol siyasi kimliğini neden reddettiğini açıklamada ve sola saldırmakta ülkemizdeki kimi entelektüellerden hiç de geri kalmadığı da hatırlanabilir.

Muhaliflerin Fransa toplantısını organize eden Bernard Henry Levy tarafından finansı sağlanan silahlar için Akademi İstanbul Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Ahmet Ağırakçe’nin aracı olduğu öğrenildi. Bölgeye gelen silahların ise İHH Bölge Koordinatörü Muhammet Yorgancıoğlu olarak bilinen, Avrasya feribotunun kaçırılması sanıklarından Muhammet Tokcan tarafından Suriye’ye sokulduğu iddia ediliyor.

BARZANİ-LEVY İLİŞKİSİ

İktidara yakınlığıyla bilinen Prof. Dr. Ahmet Ağırakçe’nin silah temininde önemli rol üstlendiği, AKP Hükümeti’nin ilişkilerini bu amaçla kullandığı belirtilirken, Yahudi kökenli Fransız Siyonist Bernard Henry Levy ile de ilişkide olduğu ifade ediliyor. Son olarak 4 milyon dolarlık silah temin edildiği ancak Türkiye’ye getirilmesinde ve Suriye’ye sokulmasında sorun yaşandığı için Irak’ta Maliki’nin kontrolünde olan bölgede silahların bekletildiği bilgisi veriliyor. Irak Cumhurbaşkanlığı sekreterliğine sunulan 18 Eylül 2001 tarihli bir istihbarat raporunda, Fransa'nın başkenti Paris'te "Suriye muhalefeti toplantısına ev sahipliği yapan Bernard Henry Levi'nin daha önce Müslümanlar arasında Şii-Sünni çatışması çıkarmak için "İslamcı" görünümlü yapay örgütlerin kuruluşunda nasıl yer aldığı ortaya konuluyor.

Dönemin Irak istihbarat şefi Ali Hasan Mecidi El Tikriti tarafından hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Sekreteri Tümgeneral Abdülhamit El Mahmut’a sunulan çok gizli ibareli belgede şu ifadelere yer veriliyor; 

“Irak Cumhurbaşkanlığı sekreterliğine, 
Saygı ve sevgi ile,
Bernard Henry Levy adlı Yahudi teşkilatımız tarafından gözlenmekte ve takip edilmektedir. Yukarıda adı geçen bu şahıs kendini İsrail başkanlığı için aday göstermiştir. Bu şahıs Mesud Barzani ile görüşmeler yaptı. Görüşme sırasında El Kaide terör örgütüne bağlı “Tevhid Vel Cihadın kuruluşundan bahsedildi. Bu teşkilat terör eylemlerini gerçekleştirmek üzere Irak içerisinde faaliyetlere başlayacaktır. Görüşlerinize bildiririm saygılar.”

KAYNAK: sol.org.tr

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)