Şilili Nobel Ödülü sahibi Pablo Neruda'nın ölüm nedenine ilişkin soruşturma yeniden açılıyor. Santiago de Chile'deki bir temyiz mahkemesi, davanın henüz kesin olarak çözülmediğine karar verdi ve yeni soruşturmalar yapılmasını emretti. Neruda ailesinin avukatı Elizabeth Flores, Cooperativa radyo istasyonuna "Bu gerçekler ve insan hakları açısından iyi bir haber" dedi.

Neruda, arkadaşı olan sosyalist başkanı Salvador Allende'ye yapılan darbeden birkaç gün sonra 23 Eylül 1973'te öldü. O zamanki ölüm belgesinde ölüm nedeni olarak prostat kanseri belirtiliyordu. Neruda darbe ertesi gün Meksika'ya sürgüne gitmek istemişti.

Yakın zamanda uluslararası bir uzman grubu, yazarın öldüğü sırada vücudunda bir bakteri bulunduğunu tespit etti. Ailesi onun zehirlendiğini düşünüyor. 2017 gibi erken bir tarihte başka bir uzman grubu, kanserin ölüm nedeni olduğunu reddetmişti. Komünist Parti ve Neruda'nın etrafındakiler, sol görüşlü yazarın General Augusto Pinochet'nin askeri cuntasının emriyle öldürüldüğünü varsayıyor.

Neruda'nın ölümünün "resmi" versiyonu 38 yıl boyunca tartışmasız kalmışdı. Aancak 2011'de şoförü ve asistanı Manuel Araya, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Neruda'nın kabul edildiği klinikte öldürücü enjeksiyonla öldürüldüğünü iddia etti.      

Açıklama, Neruda'nın faaliyet gösterdiği Şili Komünist Partisi'nin şikayetine yol açtı ve 2013 yılında şairin cenazesinin mezardan çıkarılmasını da içeren 12 yıllık bir soruşturma açıldı.

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)