4 Mayıs 2010’da aramızdan ayrılan şair-çevirmen ve coğrafya profesörü Ahmet Necdet adına, ailesi tarafından düzenlenen şiir ödülü Okyanus Görmüş Gemi adlı kitabı için Abdülkadir Budak’a verildi.

 

Eray Canberk, Prof. Dr. Cevat Çapan, Prof. Dr. Gertrude Durusoy,  Prof. Dr. Nejat Gacar, Tarık Günersel, Tuğrul Keskin ve Leyla Şahin’den oluşan seçici kurulun ödül gerekçesi şöyle: “Cumhuriyet sonrası Türk şiirinin ve 1970 sonrası yazılan şiirin önemli temsilcilerinden olan Abdülkadir Budak, Okyanus Görmüş Gemi adlı kitabıyla 2013 Ahmet Necdet Şiir Ödülü’ne değer görülmüştür.

 

Abdülkadir Budak, şiirde sürekliliği olan, şiirini geliştirerek günümüze getiren; geleneksel olan ile modern olanın bireşimini kurmuş bir şair. Ayrıca 70’li yılların sonlarından bu yana farklı dönemlerde birkaç kez dergi deneyimi yaşamış ve halen Sincan İstasyonu’nu çıkarmakta olup Türk şiirine bu bağlamda da katkıda bulunmuştur. Abdülkadir Budak, Yazılı Kâğıt Yayınları’nı da yönetmekte olup çok sayıda şiir kitabının edebiyatın ve hayatın dolaşımına girmesini sağlamıştır.”

 

Önümüzdeki günlerde, İstanbul’da, Ahmet Necdet Şiiri üzerine oluşturulacak bir panel ve törenle Abdülkadir Budak’a ödülü verilecektir.”

 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)