Ünlü mizah yazarımız Muzaffer İzgü: “Bütün içtenliğimle söyleyeyim ki bugün siyasi gülmece yok denecek denli azalmıştır. Hatta yoktur da diyebiliriz. Az da olsa bazen çok etkin siyasi karikatürler görmekteyim. Ama yazılı gülmece bitmiştir, yoktur. (...) Hamdolsun Açız, Anamı da Aldım Geldim, Padişahım Çok Yaşa'yı yazdım bu sekiz yılda. Ama bana başka yayınlanmış tek bir gülmece kitabı gösteremezsiniz! Ben şu anda sırtını edebiyata yaslamış gülmece yazarı görmüyorum.(..)” dedi.

Aydınlık Kitap'da Damla Yazıcı'yla 2012 yılında konuşan İzgü'nün konuşmalarından bazı bölümler şöyle: “Gerçek gülmece güldürürken düşündüren gülmece olmalıdır. İnsana gülme gazı sıkarsanız, gıdıklarsanız yine güler; bunlar sağlıklı gülmece değildir. Gerçek gülmececi halkını sağlıklı olarak güldürmelidir. Yenilmiş ezilmiş insanın elindeki tek silah gülmecedir. Halkını sarsmak, uyandırmak, onun katılmasını istemek...

Yoksa günümüzde de insanları güldürüyorlar. Tek kişilik gösteriler. Bir de onun Amerikanca adı var. Bunu izlemek hayli pahalı ama insanlar parayı basıp gidiyor. Ben de bastım, ben de gittim. Nelere halkımı güldürüyorlar, görmek işitmek için... Baktım halkım sahnedeki adam iki kolunu oynatsa kahkahayı basıyor, çıktı verdiği yüz liranın beş lirası, ayağını şöyle kaldırsa bir kahkaha daha patlatıyor, gitti bir beş lirası daha, hepsi belden aşağı... Katıla katıla gülüyorlar ama dışarıya çıktıklarında akılda hiçbir şey yok!.. (...)

Zengine, varlıklıya gülmece yapılmaz. Eğer onlara yapmaya kalkışırsan yaptığın dalkavukluk olur. Gülmece halkından yanadır. Kimin? İşçinin, işsizin, memurun, emeklinin... Korkarak çekinerek gülmece olmaz. Karanlıkların aydınlığa çıkması gülmeceyle olur... 

Gülmececi kalıcı olmalıdır. Bir Aziz Nesin, bir Rıfat Ilgaz, bir Muzaffer İzgü gülmecesi kalıcı gülmecedir.

'Hayaldi gerçek oldu'  tümcesini kitabıma almam cemaatçilerin, şeriatçıların taa Cumhuriyet kurulduğundan beri düşleridir. Bir gün şeriat gelecek, padişahlık kurulacak, halifeler yerini alacak. Şimdi o kafadakilere sorarsanız hayal gerçek oldu ama, asla... Aç tavuk meselesi! (...)”

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)