Minnesota yanıyor! ABD'li siyah senatör: ABD'de hem yoksul hem siyahsanız kurtarma şansınız sıfırdır!

ABD ırkçılık karşıtı eylemlerle adeta yanıyor. Minnesota eyaletinde Minneapolis kentinin polisi kameraların gözü önünde suçlu olduğunu iddia ettiği bir siyah gencin boynuna tam 10 dakika basarak onu nefessiz bıraktı ve öldürdü.

news-details
Haberler

 

46 yaşındaki George Floyd, dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre ensesine diziyle basmasından dolayı dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmıştı.

Yalnızca 2019 yılında 630 siyah derili ABD vatandaşı beyaz polislerin şiddetiyle öldü.

Örneğin 2014 yılında 18 yaşındaki bir siyah gencin tıpkı "Mississippi Yanıyor" filmindeki gibi polisler tarafından altı kurşunla öldürülmesine karşı eylemler de bugünkü gibi giderek yayılmıştı.

ABD toplumu bir dinamit gibi; her an beyaz "kurucu" amerikalılarla zenciler, ispanyol göçmenler birbirine girebilir.

Silahlanma en üst seviyede.

Ankara Barosu'nun 8 Ocak- 10 Ocak 2014 tarihleri arasında düzenlediği "Uluslararası Hukuk Kurultayı"nı izlerken ilginç bir konuşmaya tanıklık etmiş ve bunu hemen (9.01.2014) Odatv'de haber yapmıştım. 

"Alabama Senatörünün İlginç Konuşması" başlığıyla yayınladığımız ve herkesin pek inandırıcı bulmadığı , basınımızın dikkatini çekmeyen konuşma şöyleydi:

"Kurultay'ın sürprizi denecek konuşmacısı Alabama senatörü ırkçılıkla mücadeleye hayatını adamış ünlü siyah avukat Senatör Henry 'Hank' Sanders, ilginç bir konuşma yaptı. ABD'ye karşı çok sert deyimler kullanan senatör, 'Irkçılık daha sona ermedi, her an her şey geriye dönebilir ve dönüyor. Köle kültürü hala egemen, onun ruhu ABD'nin hücrelerine sinmiş. Eğer 2014 yılında bile ABD'de yoksulsanız adalete ulaşamazsınız, hele yoksul ve siyahsanız, hele hem yoksul hem siyah hem de bir beyaza karşı suç işlemişseniz daha fena, hele hem yoksul hem siyah hem bir beyaza karşı, hem beyaz bir kadına karşı suç işlemişseniz kurtarma şansınız sıfırdır. Otuz kişinin suç anında bizimleydi dediği halde tecavüz suçundan bir siyah gözümün önünde jürice suçlu ilan edildi; çünkü jürinin hepsi beyazdı. Amerika'da çok silah satılıyor, herkes silahlanıyor, çünkü herkes siyahlarla beyazların bir çatışmaya gireceğine inanıyor. Obama'yı maymun olarak bile çizdiler... Onu alt etmek için her yolu deniyorlar; bütçeyi bile kabul etmediler... Her alanda mücadele edip bir hak kazanıyoruz ama birden en eski duruma dönüverebiliyor her şey...' dedi."

ABD'de koronavirüsten ölenlerin % 99'unun yoksul, o yüzde 99'un % 70'inin de siyah ve İspanyol kökenli Amerikalı olduğunu biliyor muydunuz?

ABD, bizim gibi yarı sömürge ülkelere reva gördüğü çağ dışı kışkırtmanın bir anlamda günahını çekiyor.

Hele ABD Başkanı Trump'ın dün gece attığı mesaj olaylara nasıl baktıklarını ve senatörün ne kadar haklı olduğunu gösteriyor: "Herhangi bir zorlukta biz kontrolü sağlayacağız ancak yağma başladığında silahlar ateşlenir. Teşekkür ederim."

Son yıllardaki gelişmeler kurduğu kanlı imparatorluğun sonunu getirebilir; tarihsel kırılma zamanları yaşıyoruz.

Edebudsman

Sosyal Medyada Paylaş

author

Edebudsman

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..