Ali Artun

Eros ve Sanat - Modernizm Çağında Sanat ve Cinsellik

İletişim yayınları

Antik Yunan ku¨ltu¨ru¨ne egemen olan erotizm ile sanatın birligˆi, Ortac¸agˆ’da gerilerken, Ro¨nesans’la yeniden canlanıyor ve hu¨manizmi gu¨du¨lu¨yor.

18. yu¨zyılda romantik filozoflarla birlikte estetigˆin ve sanatın o¨zerkles¸mesi olayının temelini olus¸turuyor. Erotizm-sanat birligˆi, estetik modernizmin ve avangardın o¨rgu¨tlenmesiyle iyice politikles¸iyor ve rasyonalist dogmalara kars¸ı, faydaya ve is¸leve indirgenmis¸ disiplinlere kars¸ı arzunun, hayal gu¨cu¨nu¨n, bu¨yu¨nu¨n, du¨s¸u¨n, oyunun yaratıcılıgˆını seferber ediyor.

Bataille’ın antropolojisinde insan, sadece icat ettigˆi aletlerle akıllı is¸ler yaparak insan olmuyor.

Arzuları ve hayalleriyle de insan oluyor. Erotizmi kes¸federek ve sanatı yaratarak insan oluyor. Antik dinler ve mitolojiler bu kaynaklardan tu¨ru¨yor.

Antik Yunan ku¨ltu¨ru¨ne egemen olan erotizm ile sanatın birligˆi, Ortac¸agˆ’da gerilerken, Ro¨nesans’la yeniden canlanıyor ve hu¨manizmi gu¨du¨lu¨yor.

18. yu¨zyılda romantik filozoflarla birlikte estetigˆin ve sanatın o¨zerkles¸mesi olayının temelini olus¸turuyor.

Erotizm-sanat birligˆi, estetik modernizmin ve avangardın o¨rgu¨tlenmesiyle iyice politikles¸iyor ve rasyonalist dogmalara kars¸ı, faydaya ve is¸leve indirgenmis¸ disiplinlere kars¸ı arzunun, hayal gu¨cu¨nu¨n, bu¨yu¨nu¨n, du¨s¸u¨n, oyunun yaratıcılıgˆını seferber ediyor.

Kitaptan sayfalar için...

Eros ve Sanat, Ali Artun

(Tanıtım metni)

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)