Caz müziğinde kadınların yükselişi

Caz müziği yazarı Feridun Ertaşkan caz dünyasında kadın sanatçıların öne geçmeye başladığını yazdı. Sanattanyansımalar.com sitesindeki yazısında Ertaşkan'ın ilk yazısı, 'Kadın Müzisyenlerin Görünürlüğü ve Projeleri Artıyor' başlığıyla...

news-details
Müzik

(...) Nitekim, ilk yazımın esas konusu son yıllarda caz dünyasında kadın müzisyenlerin artan görünürlüğü ve ürettikleri projelerin çoğalması olacak.

Caz, ömrü yüzyılı aşan, klasik müziğe göre genç bir müzik olmakla birlikte 20. yüzyıl ve sonrasında hızlı gelişti, ama, hayatın her alanında olduğu gibi caz da kendi içinde ayrımcılıkları olan bir müzik idi. Siyahlar sahnede alkışlanırken sokağa çıktıklarında ikinci sınıf insan kabul ediliyordu. Bu mücadele 1960'ların eşitlik mücadelesiyle yavaş da olsa başarıya ulaştı ama ulaşmayan bir alan vardı ki cazda kadın müzisyenlerin sayısı, görünürlüğü, sektörel kabullenişlerinin gecikmesi ve gelir adaletsizliği.

İkibinli yıllara geldiğimizde sadece cazda değil, tüm müzik sektöründe olması gerekenin hayli gerisinde olan kadın müzisyenlerin varlık, ayrımcılık ve eşit hak mücadelesi internet ve sosyal medyanın etkisiyle görünür hal geldi ve etkisi katlanarak arttı.

Eski yıllarda sadece şarkı söyleyen kadın imajından şimdi sektörün tüm alanlarında yaratıcılıklarını ve profesyonelliklerini gösteren kadınlara doğru değişim yaşandı, halen yaşanıyor ve devam edecek.

Aslında, belki ileriki yazılarda ayrıntılı değinmek üzere saklı tutacağımız 'müzikte sömürgeleşmenin' farkına varılması gibi sosyal konular da önemli ve kadınların görünürlüğünün artmasıyla bu konular da paralel olarak tartışılmaya başlandı. Eskiden bu konuların (veya sorunların) varlığından dahi haberdar değilken artık ele almamız gereken geniş bir konu yelpazesiyle karşı karşıyayız.

(...)

Bu yazımı caz dünyasındaki kadın müzisyenlerin birkaç yeni çalışmasını örnek vererek tamamlamam iyi olur. İlk örnek bizden olsun. Caz piyanisti, şarkıcı ve besteci Selen GülünKadınlar Matinesi isimli projesiyle son yılların Türkiye caz gündemine damga vuran isimlerden. Proje festivallerde yer alırken albüm olarak da yayınlandı. 

Caz davulcusu, besteci, sosyal aktivitesi hayli yüksek bir sanatçı olan Terri Lynne Carrington yirmi yıldır sosyal temaları önemseyen müzikal kadın projeleri gerçekleştiriyor. Aynı zamanda kimi kurumlarda da çalışan sanatçı 2015 yılında Mosaic isimli kapsamlı projesinin ardından etkileyici albümler yayınladı. En son projesi yine sosyal temaları öncelediği Social Science isimli albümü oldu.

Aynı şekilde, bu alanda en yeni haber her biri enstrümanında mükemmel birer virtüöz olan 7 kadının oluşturduğu Artemis projesi ve albümü oldu. Bu kadınlar, tıpkı caz piyanisti Nilüfer Verdi'nin dediği gibi kadın oldukları için değil virtüoziteleri, besteleri ve müzisyen olarak profesyonellikleriyle öne çıkıyorlar.

Bu alandaki son örneğim ise Jane Bunnett ve yine kadınlardan oluşan topluluğu Maqueque olsun. Bunnet de yirmi yılı aşkın süredir genellikle Brezilya/Küba eksenli latin kadın müzisyenlerle ortak çalışmalar yapıyor.

(Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.)

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı,

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..