Can Yücel'i hiç yayınlanmamış şiiriyle anıyoruz: Topal Koşma

Aşağıdaki şiir Can Yücel’e aittir. Hiçbir yerde yayımlanmamıştır. Doğal haliyle (esrik) dergi çalışanlarına yazdırılmıştır.

news-details
Haberler

Can Yücel'in yayınlanmamış şiiri bulundu.

www.anafikir.gen.tr sitesinde yayınlanan şiirin öyküsü şöyle:

"Yıl 1987–89 arası. O yıllarda Demokrat Arkadaş siyasi yorum dergisi var. Devrimci-demokrat arkadaşlar var. Sırt çevirenler var.

Can Yücel, Demokrat Arkadaş’ın düzenlediği dostluk ve dayanışma gecesine katılır, bir de konuşma yapar. Geceyi şiirleriyle bezer. Gel zaman git zaman bir şiir armağan eder Demokrat Arkadaş’a… Ayrıca bir yazısı da vardır Köy Enstitüleri’yle ilgili: Yeşil Enstitüler. Yazı

Demokrat Arkadaş’a özeldir. Yazı yayınlanır ancak şiir yayınlanamaz. Çünkü dergi kapanmıştır. Kapandıktan sonrasına denk gelir demek daha doğrusu… Kısmet 16. ölüm yıldönümüneymiş (12 Ağustos 1999).

***

Aşağıdaki şiir Can Yücel’e aittir. Hiçbir yerde yayımlanmamıştır. Doğal haliyle (esrik) dergi çalışanlarına yazdırılmıştır. Sonradan biliyoruz ki, şiirin son mısrası “Ne ömür şeymiş benim ömrüm” Can Yücel’i anlatan bir tiyatro oyunun ismi de olmuş. Yine bir şiirinin de son dizesidir. Başka bir şaire ait “Böyle topal koşmalarla geçiyor günlerim” dizesine de rast geldiğimiz söylenebilir.

İşte, Can Yücel’in Demokrat Arkadaş dergisine verdiği kendisine ait ve ilk kez ANAFİKİR de yayınlanan şiiri:

Benim yaşamam ayakkabılarımı muntazam giyip de

Bağlarını bağlamamak gibi bi’şiy

Herhangi bir tümsekte ilerde

Ayağından çıkacağını bilerek,

Sağ veya sol ayaksız bir adam…

Ne ömür şeymiş benim ömrüm


Can Yücel

(www.anafikir.gen.tr)

Sosyal Medyada Paylaş

author

Gerçek Edebiyat

gercekedebiyat.com yazarı, info@gercekedebiyat.com

Yazarımıza ait diğer yazıları görmek için tıklayınız..