Orhan Kemal Kültür Merkezi’nden Işık Öğütçü imzasıyla yapılan açıklamada, 2024 yılı Orhan Kemal Roman Armağanı kazanan kitabın 68 kuşağını merkeze alan Devridaim adlı roman olduğu bildirildi. 

 

BASIN AÇIKLAMASI  

2024 yılı, 53.Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu 17.05.2024 tarihinde Orhan Kemal Kültür Merkezi'nde toplanmıştır.  

Orhan Kemal Roman Armağanı'na, yazarlarımızın 57 seçkin eseri katılmıştır. Nazım K. Öğütçü, M. Nuri Gültekin, Çimen G. Erkol, Tahir Şilkan, Mazlum Vesek, Turgay Fişekçi ve Kemal Varol'dan oluşan Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu yaptığı toplantıda 2024 yılı 53.Orhan Kemal Roman Armağanı'nı, Bilgi Yayınevi tarafından yayımlanan,  

EZGİ TANERGEÇ'in “DEVRİDAİM” isimli romanına vermiştir.

 

Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu, “Devridaim”i ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısından başlayıp 2019'lara kadar devam eden tarihsel kesitlerin ustalıkla kurgulanmış bir kuşak hikayesiyle birleştirilmesi; 68 kuşağının Türkiye tarihine damga vuran toplumsal olaylarının ve karakter hikayelerinin, dünyadaki temel kaynakların tükendiği günümüzün toplumsal ve politik gerçekliği ile başarılı bir şekilde bir araya getirilmesi; insan, toplum ve zamana dair güçlü bir anlatıma sahip olmasından dolayı 2024 yılı, 53.Orhan Kemal Roman Armağanı'na değer görmüştür.

Kazanan yazara ödülü 31.05.2024 Cuma günü, İstanbul, Beyazıt'da Orhan Kemal Kütüphanesi-Konferans Salonu'nda, Saat:10.30 da yapılacak olan Orhan Kemal'i anma töreninde verilecektir.  

Orhan Kemal Kültür Merkezi Orhan Kemal Roman Armağanı Sekreterliği  

 

Ezgi Tanergeç, 2022 Turgut Özakman İlk Roman Yarışması ödülünü de kazanan Devridaim'de, ilham aldığı günlük, sıradan deneyimlerin arkasındaki sarsıcı olayları ve birbiriyle ilgisiz görünen insanları suyun izinden giderek usta bir kurguyla birbirine bağlıyor. Akıcı dili ve canlı anlatımıyla okuyucuyu kimi zaman puslu zamanlarda bir ömrün üzerine örtülen eski bir gazete kâğıdına, kimi zaman bir Paşa'nın konağındaki Hereke sabahlığa, kimi zaman sokak sokak gezen bir damacana suya götürüyor. (Tanıtım metni)  

Gercekedebiyat.com 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)