auguste-rodin-ve-ziya-ramoglu-nun-dusunen-adam-lari-216673.webp


Düşünen Adam (Le Penseur) isimli yontunun yaratıcısı Auguste Rodin, tam 183 yıl önce bugün, 12 Kasım 1848’de dünyaya geldi.

Karikatür sanatına sayısız kere malzeme olan ‘Düşünen Adam'ı insanlığa armağan eden Rodin hoş geldi sefa getirdi.

‘Düşünme eylemi ile Akıl hastalığı’ arasında bağ kurarak bu ünlü yontunun bir kopyasını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastanesi’nin bahçesine yerleştiren sivri akıllılar, böyle bir “kötü şaka"yı  hâlâ sürdürüyorlarsa da konumuz bu değil.

Şaheser yontu  ‘İlahi Komedya’nın büyük yazarı Dante’nin tasviriymiş.

Hani, Cahit Sıtkı Tarancı’nın; “Yaş otuz beş yolun yarısı eder / Dante gibi ortasındayız ömrün” diye andığı Dante…

İtalyan şair ve siyasetçi Dante Alighieri insan ömrüne 70 yıl veriyor…

Yaşadığı çağda belki de herkes gibi düşünüyor…

Bugün bize 70 yıllık bir ömür ne kadar da kısa geliyor değil mi?

Of, hem de ne kısa…

Günümüzde insan ömrü uzadıysa da, 11 Kasım 2007’de, Dante’nin hesabından yalnızca 5 yıl fazla yaşayıp 75 yaşında ölen Ziya Ramoğlu’na selam gönderelim “of” demişken.

Of’tan dünyaya açılan karikatür sanatçısı Ziya Ramoğlu…

“Ömrünün ortasında” mesleğinin zirvesindeyken yurtdışında yakaladığı bir fırsatı kaçırmasına sebep olanlarca yaşamdan soğutulan değerimiz…

(…)Tabii, köyde inzivaya çekilmemde, 27 Mayıs askeri müdahalesinin de önemli payı var. “ABC Okulu”nun çağrısı üzerine Paris’e gitme hazırlıkları yaptığım bir sırada yurtdışına çıkmam engellenince yaşama küstüm, büyük kentlerden kaçarak kırlara, doğaya sığındım. Ancak sanatsal çalışmayı hiçbir zaman bırakmadım. Doğada özgürlükle sanatı iç içe yaşadım. Kariyerimi evrensel çizgiye oturtana dek yeni imaj arayışları, yeni bakış açıları, yeni yaklaşımlarla dünya sanat platformunda yarışı sürdürdüm. Tam da sanatta mutlu sona yaklaşmışken bu kez sağlık sorunları çıktı karşıma. Göz sinirlerimi besleyen damarlarda tıkanıklık oldu. Bu illetin kesin tedavisi yok! Ne yaparsın, hayat sürprizlerle dolu… Bunu da yaşamın bir kara mizahı sayıyorum(…) diyecektir, kendisiyle bir söyleşi yapan gazeteci-yazar Attila Aşut’a…

DP’den Trabzon Milletvekili ağabeyi Salih Zeki Ramoğlu, 27 Mayıs askeri yönetimi tarafından tutuklanınca sanatçı kardeşi Ziya Ramoğlu’na da pasaport verilmez.

Suçun şahsiliği ilkesini” gözetmeyen bir hukuksuzluk, 27 Mayıs’a görece sempatiyle bakan bizlere de anlaşılmaz geliyor elbette. Kahrolmamak mümkün değil!

Köyündeki evinde, cennetten bir köşeye bakan pencere önüne yerleştirdiği masasında kırgın üretmeye devam eder yine de...

Yazımızın sonunda sözü, Ziya Ramoğlu’nun kadim dostu Attila Aşut’a bırakıyorum:

“Son olarak, 1996 yılının Ağustos ayında İtalya’dan gelen yeni bir ödülü armağan etmişti ülkesine. Bordighera kentinde düzenlenen ve yıllar önce Aziz Nesin’e ilk uluslararası ödülünü kazandıran yarışmanın karikatür dalında üçüncü olmuştu. Ama onun en büyük isteği; doğup büyüdüğü, tüm yaşamını adadığı Trabzon’da, Karadeniz Teknik Üniversitesi yerleşkesine 'Düşünen Adam' adlı karikatürünün üç boyutlu yontusunun dikilmesi ve tüm çalışmalarını içine alan karikatür albümünün yayımlanmasıydı. Ne yazık ki bu iki isteği de yaşarken gerçekleşmedi. Fakat Trabzon’daki karikatürist arkadaşları, ölümünden sonra onun anısına bir albüm-kitap yayımladılar. Adnan Taç ile Bülent Sümer’in yayına hazırladıkları bu armağan kitap, Karikatürcüler Derneği Trabzon Temsilciliği ile Trabzon Vakfı’nın ortak çabasıyla 2009 yılında basıldı. Gecikmiş de olsa, Karikatürde Bir Ziya adlı albümün imece yoluyla kotarılmış olması önemlidir. Ziya Ramoğlu’nun albüm isteğini “vasiyet” gibi algılayan genç çizerler, onun yarım yüzyıllık karikatür kalıtını ve sanatsal birikimini bu yapıtla ölümsüzleştirdiler. Ramoğlu’nun KTÜ yerleşkesinde görmek istediği karikatür yontusu da umarız yapılır bir gün…”

Mustafa Bilgin
Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ YAZI

Benzer İçerikler