23-nisan-in-tifillari-232097.webp


(Bütün çocuklara ve içindeki çocuğu öldürmemiş Cumhuriyetçilere armağan yazı)

Memleket mi, yıldızlar mı, gençliğim mi daha uzak” diye soruyor ya Nazım Hikmet… Yanıtı 15-20 yıl daha geriye çekip; “En uzağı çocukluğumdur” demek mümkün belki de!

 

Ah o çocukluğumuz…

Jorge Amado’ya bakarsak Anayurdumuz

Elin Brezilyalısı, ne anlar (!) vatandan yurttan diyorsanız, o zaman Cahit Sıtkı Tarancı’ya kulak verelim:

Affan Dede’ye para saydım,

Sattı bana çocukluğumu.

Artık ne yaşım var ne adım; 

Bilmiyorum kim olduğumu.

Hiçbir şey sorulmasın benden;

Haberim yok olup bitenden.

(…)

‘Anne terliğine’ çoktan  razı, değil evlerimizi, susuzluğumuzu unuttuğumuz, “olan bitenden habersiz” tere batmış o yaldızlı saatlerini özlemeyenimiz var mıdır!

Olan biten, savaş ve yıkımlarıysa o başka tabi!

Savaşı bebekler bile anlar; çünkü anne sütü kekredir savaş koşullarında, baldan değildir artık!

“Savaş en çok çocukları etkiler” denir…

Örneğin, ‘23 Nisan’ın armağan edildiği, Kurtuluş Savaşımızdan geriye emanet kalan o biçare çocuklarımız…

Gazeteci Yılmaz Özdil o özel ve özgün süreci sağolsun hepimiz için özetlemiş:

Kurtuluş Savaşı’nda sayısız şehit çocuğu öksüz ve yetim kalmıştı. Bu kutsal emanetlere sahip çıkabilmek için, bizzat Mustafa Kemal’in himayesinde 1921’de Ankara Himaye-i Etfal Cemiyeti kuruldu.

23 Nisan henüz “hakimiyeti milliye” bayramıydı. Çocuk bayramı değildi.

23 Nisan 1923’te TBMM’de yapılan Hakimiyeti Milliye Bayramı töreninde, Mustafa Kemal’in isteğiyle, Himaye-i Etfal Cemiyeti Başkanı’na protokolde yer verildi.

Bir sene sonra, 23 Nisan 1924 törenlerinde Himaye-i Etfal Cemiyeti’ni Mustafa Kemal’in eşi Latife hanım temsil etti.

23 Nisanlar cemiyetin tanıtımı için fırsat olarak değerlendiriliyordu. Mesela… Gelir elde etmek için rozet satılıyordu, 23 Nisan törenlerine katılan herkes bu rozetleri takıyordu. Gazeteler teşvik edici yayınlar yapıyordu, her rozet, bir şehit çocuğuna destek manasına geliyordu.

23 Nisanlar, Himaye-i Etfal’le özdeşleşmişti. 23 Nisan denilince şehit çocukları, şehit çocukları denilince 23 Nisan akla geliyordu.

Milliyet gazetesi 23 Nisan 1926’da “Çocuk Bayramı” manşeti attı. Alt başlığında “bugün istiklal günü, vatanın kimsesiz çocuklarına yardım edelim” deniliyordu. Bağış patlaması oldu. Cemiyet, yardım kutuları koydu, para atmak için kuyruk oluştu. Ankara’nın lokantacı, kahveci, otomobilci esnafı 23 Nisan hasılatlarını Himaye-i Etfal’e verdi.

23 Nisan 1927… Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin yayınladığı bildiri gazetelerin manşetlerindeydi: “Büyük Gazimiz, çocuklarımızın 23 Nisan bayramını daha sevinçli geçirmelerine vesile olarak büyük bir jestte bulunmuşlardır. Mustafa Kemal Paşa, otomobillerinden birini, törenlerde çocuklara tahsis etmiş, Cumhurbaşkanlığı bandosunun çocuk bayramı için görev yapmasını sağlamıştır. Çocuklarımız ne kadar övünse ve sevinse yeridir.

Himaye-i Etfal aynı zamanda şu çağrıyı yapıyordu: “Yaşınızı, memuriyetinizi, işinizi bir tarafa bırakarak, bugün çocuklarımızı şevk ve muhabbetle eğlendiriniz, çocuk şenliklerine katılınız. Bu saadetli günü yavrunuzu bağrınıza basarak bahtiyarlıkla geçirirken, sizin müşfik yardımlarınızı bekleyen, memleketin anasız, babasız yavrularını unutmayınız.

 

Mustafa Kemal o sene Himaye-i Etfal balosuna katıldı. Ankara Evkaf Oteli’ndeki baloda, 10 bin lira yardım toplandı.

23 Nisan 1928, artık tamamen “Hakimiyeti Milliye ve Çocuk Bayramı” adıyla kutlanıyordu.

23 Nisan 1929, sadece bir günlük bayramla bırakılmadı, Mustafa Kemal’in talimatıyla yedi güne çıkarıldı, “çocuk haftası” ilan edildi. Etkinlikler çığ gibi büyümüş, tüm yurda yayılmıştı. Himaye-i Etfal’in bu organizasyonu tek başına yapabilmesi artık mümkün değildi. Balolar, konferanslar, anne eğitimleri, müsamereler, yarışmalar, şenlikler içeren kapsamlı kutlamaların organizasyonu, dönemin en büyük sivil toplum kuruluşu Türk Ocakları’na verildi.

(Çocuk Haftası’nın ilk sürprizi şuydu… Türk Ocakları’nın yönetimi 23 Nisan’da çocuklara bırakılacaktı. Bugünkü koltuk geleneği böyle icat edildi.)

Himaye-i Etfal, sadece üç kuruşluk rozet satarak başladığı macerada… Yedi sene gibi çok kısa bir sürede 300 binden fazla şehit çocuğuna ulaşmayı başarmıştı. 1929 itibariyle, 300 binden fazla yetime düzenli olarak kitap, elbise, çamaşır, oyuncak, süt, yemek ve şeker dağıtır hale gelmişti.

Himaye-i Etfal sayesinde herkes gücü ölçüsünde amca, teyze, dayı, hala olmuş, şehit çocuklarının elinden tutmuştu. Mustafa Kemal vizyonuyla “dünyanın en büyük ailesi” kurulmuştu.”

(*) Etfal: Tıfıl’ın(Çocuk)çoğulu… Çocuklar.

 

“Dünyanın en büyük ailesini” dünyalar kadar büyütmekten yana bir ‘Yeniçeri’nin fotoğrafı yukardaki…

Soruyorlar ona: “İyi de, nasıl başaracağız…”

Yeniçerinin yüreğindeki yanıtı elindeki sazı ünlüyor: Hep birlikte birlikte… Hep birlikte birlikte… Hep birlikte birlikte… Hep birlikte birlikte…

Mustafa Bilgin
Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ YAZI

Benzer İçerikler