Son Dakika 

burhan arpad

Galata - İstanbul’un 700 Yıllık Kara Kutusu / Turan Akıncı / Remzi Kitabevi / 416 s.

İstanbul’un kadim semtlerinden Galata, Bizans İmparatoru tarafından 1267’de Cenevizlilere tahsis edildi. Galata’nın özel konumu İstanbul’un fethinden sonra da devam etti. Fatih Sultan Mehmet, fethin ertesi günü 1 Haziran 1453’te, bir ahitname ile Galata’nın özerkliğini tanıdı. “Magnifica Comunita di Pera” adlı bu oluşum 350 yıl devam etti. Çeşitli dinlerin ve kültürlerin bir arada yaşadığı bölge, ticaret ve finans dünyasının da merkezi oldu. Fetihten 400 yıl sonra Osmanlı yönetiminin borçlanma ihtiyacı duymasıyla Galata bankerleri devreye girdi. Borçlanmalar Galata Dersaadet Tahvil Borsası üzerinden yapıldı. Bu durum Osmanlı devletinin 1875’te borçlarını ödeyemeyip iflasına kadar sürdü. Turan Akıncı kitabında, ticari ilişkilerin yanı sıra Galata’daki tarihsel yapıları, kültürel yaşamı ve Levantenlerin toplumsal konumunu belgeleriyle gün ışığına çıkarıyor.

bıldırcın

Bıldırcın Karı - Dağ Günlükleri / Paolo Cognetti / Çev.: Yelda Yürlek / Kafka Kitap / 136 s.

Şehirdeki yaşam iyiden iyiye bunaltıcı gelince İtalyan Alpleri’ne kaçmaya karar veren Paolo, on yıllık bir aranın ardından döndüğü dağ evi sayesinde yaşamı yeniden keşfetmeye koyulur. Hiçliğin ortasında edinilen dostlar, yabani yaşam, durmaksızın yağan kar ve yalnızlığın kesif sessizliği... Bıldırcın Karı, Cognetti’nin lirik anlatımıyla doğanın gücünü, sürekli sorgulayan bir aklın gerekliliğini ve insan ruhunun direncini kısacık bir kitapta anıtlaştırıyor. Tıpkı ona ismini veren kar türü gibi, birkaç saat sürse de olanca gücüyle bastırıp mevsimi değiştirmeye yetiyor.

burcu karakaş

“Biz Her Şeyiz” - Diyanet’in İşleri / Burcu Karakaş / İletişim Yay. / 262 s.

Diyanetin geçmişten bugüne uzanan varlığını merceğe alan gazeteci Burcu Karakaş, AKP döneminde güçlenen bu kurumun bütçesini, personel ağını, aile ve çocuk ve gençlikle ilgili projelerini, kendi medya araçlarıyla ilettiği mesajlarını, toplumsal cinsiyet ve kadın konularında takındığı tavrı, iktidarla sıkı ilişkileriyle yakından inceliyor, birebir görüşmeler yürüttüğü saha çalışmalarıyla verilerini destekliyor. Diyanet’in dününü, bugününü, amaçlarını, bu yolda aldığı desteğin yanı sıra toplumdaki yansımasını da tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

şizofrengi

Şizofreni Üzerine / Esmé Weijun Wang / Çev.: Sevim İrem / Bilgi Yay. / 222 s.

Wang, Şizofreni Üzerine’de kendi deneyimlerinden yola çıkarak şizofreniye ilişkin kapsamlı bir araştırma sunuyor. Dürüst ve çarpıcı anlatımıyla, merak eden herkese bu gizemli dünyanın kapılarını açıyor. Her bir deneme, şizofreniyle yaşayan bir kadının canlı bir portresini çiziyor. Hem bilimsel hem de şiirsel sesiyle Wang, travma sonrası stres bozukluğu ve Lyme hastalığının yanı sıra kendisine konulan yeni tanıyı, okuru büyüleyen, aydınlatan bir incelik ve açıksözlülükle inceliyor.

paksoy

İnsan Olmak Derin Mesele - Fotoğraf Şiirleri / A. Kadir Paksoy / İzan Yay. / 61 s.

İnsan Olmak Derin Mesele, A. Kadir Paksoy’un on altıncı şiir kitabı. 2 Temmuz 1993 Sivas katliamının kurbanlarından, 15 Ekim 2015 Ankara Garı katliamının kurbanlarına; yalancı “Arap Baharı”na kanıp Avrupa’ya sığınmaya giderken Akdeniz’de boğulan binlerce çocuktan biri olan Aylan Kurdi’den Sakarya’da patileri ve kuyruğu kesilmiş bir halde bulunan ve kurtarılamayan bir yavru köpeğe kadar, insan olanı insanlığından utandıran fotoğrafların şiirleri... Hepsinin ortak paydası insan olmak / insanlık.

niyazi altunya

Türkiye’de Beden Eğitiminin Öncü Kızları / Niyazi Altunya / Cumhuriyet Kitapları / 493 s.

Türkiye’de Beden Eğitiminin Öncü Kızları’nda, bugün gerekli olan şeylerden biri de kadınlarımızın her alanda yükselmelerini sağlamak olduğunu vurguluyor Niyazi Altunya. Kadın ve erkeklerin, bilim ve kültürü aramak, nerede bulabileceklerse oraya gitmek ve onunla donanmak zorunda olduklarının altını çiziyor ardından. Tevfik Fikret’in “Elbet sefil olursa kadın, alçalır insanlık!” sözünü anımsatan Altunya; İslam ve Türk tarihi incelenirse, orada bugün kendimizi bin türlü kayıtlarla sınırlanmış sandığımız şeyler olmadığını belirtiyor kapsamlı incelemesinde.

almanya

Almanya Mektupları / Halit Ziya Uşaklıgil / Yapı Kredi Yay. / 480 s.

Halit Ziya’nın 1915’te Peşte, Viyana, Münih, Nürnberg, Leipzig, Berlin, Hamburg, Hannover, Frankfurt, Heidelberg, Bremen gibi kentlerde 84 gün süren yolculuğu boyunca günlük gibi yazdığı kırk mektuptan oluşuyor Almanya Mektupları. Tanîn gazetesindeki yayımı 59 sayı süren mektuplar Halit Ziya’nın izlenimlerinden, gözlem ve incelemelerinden çıkardığı sonuçlarla, duygu ve düşünceleriyle dolu. Çöküş, dağılış ve savaş döneminde seçkin bir Osmanlı aydınının Avrupa’daki modern yaşamdan nasıl etkilendiğini gösteren ve Özgür İldeş’in çeviri yazısıyla ilk kez kitap olarak yayımlanan Almanya Mektupları’nda, yazarın dili ve yazım biçimi korunmuş. Gezilen yerlerin o zamanki fotoğraflarıyla, kapsamlı sözlüğüyle, kişi ve yer adları dizinleriyle Halit Ziya külliyatının önemli bir eksiği tamamlanıyor.

trump

Erdoğan-Trump: Öfke Krizi - Güç Gösterisi / Yılmaz Polat / Telgrafhane Yay. / 224 s.

Türkiye-ABD ilişkileri, hiçbir iktidar döneminde hem Türkiye hem de ABD’de Trump-Erdoğan kişisel ilişkileri kadar konuşulmadı. Trump-Erdoğan arasında “övgü, öfke, tehdit, hayranlık ve hayal kırıklığı” arasında geçen dört yıl, garip bir ilişkiler yumağı olarak değerlendirilmeli. Yılmaz Polat, yakın dönem Türkiye ABD ilişkilerinin zaman zaman neden kopma noktasına geldiğini Trump ve Erdoğan arasındaki ikili ilişkiler üzerinden incelediği kitabında, çarpıcı olayların gerçek hikâyesini bilinmeyen yönleriyle gözler önüne seriyor. Amerikan siyasal tarihinin en ilginç kesitlerinden biri olan bu döneme yakından bakarak, bilimsel araştırmalar için de bir referans eser sunuyor.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)