Öykü

Martı / Erdinç Gültekin

Martı. Erdinç Gültekin

Martı / Erdinç Gültekin
23-04-2023 21:57
23-04-2023 22:07
İZMİR

Şu  Martı denen küçük aracı sürmeyi öğreneyim ya da sürmeye çalışayım dedim.

Araç beni nedense hep yanlış anlıyordu. Önce bir iki köpek saldırdı, sonra şehrin ortasında, nereden çıktıysa bir ineğe çarpıyordum. Neyse ki ineğin refleksleri benimkinden iyiymiş de çarpışmadık.

Derken hızlanmak istedim ama yavaşladım. Hazır yavaşlamışken köşeyi döneyim dedim fakat bu kez de hızlandım. Karşıdan gelen polis arabasıyla çarpıştım, bir yerlere uçtum. Ne bayıldım, ne canım yandı. Hemen ayağa kalktım.

İki polis birden kımıldama, dedi. Silahları bana bakıyordu. Bir adım önde olanı: Üzerinde bomba var mı diye sordu. Yok, dedim. Karnındaki şişlik ne? Bira göbeği Memur Bey. Memur Bey sinirlendi. Bana Memur Bey deme, dedi ve daha bir kuşkuyla baktı yüzüme. Sakın bombayı karnına yerleştirmiş olmasınlar. Sanmam, dedim safça. Arkadaki polis sinirlendi. Sanmam da ne demek! Sıkılmaya başlamıştım. Karnıma iki el ateş edin, bomba olup olmadığı anlaşılır, dedim. Dediğim pek mantıklı gelmemiş olacak ki, kabul görmedi.

Bu arada gırtlaktan güçlü seslerle ve ellerinde Arapça-Türkçe kartonlarla bir grup belirdi. Suriye'li bu kalabalık, yeter artık, Türkiye'de Afgan mülteci istemiyoruz diye isyana başlamışlardı.

Karşıdan ise Afganlılar, ellerinde palaları, Türkiye, Suriyelilerin çiftliği değil diye bağırıyorlardı. Polislere dönüp: Ne olacak şimdi diye sordum.

Öndeki polis: Boş ver, sen işine bak, onlar aralarında anlaşır, dedi. Arkadaki polis: Sen ne iş yapıyorsun bakayım diye sordu. İşsizim. İş arıyorum, dedim. İkisi birden daha bir kuşkuyla baktılar. Öndeki: Madem işsizsin, bu göbeği nasıl yaptın? Bir bira ne kadar? Artık ben de sinirlenmiştim. Yahu beş yüz tane ipsiz sapsız birbirine girecek siz beni esir aldınız be! Manyak mısınız? Arkadaki de bağırdı. Görev başındaki memura hakaret edersin öyle mi? Kelepçeyi bir çabuk vurdular. Memur Bey dediğimde bozuluyordunuz ama... Çok konuşma, dediler, bin şu arabaya.

Arabaya binerken uyandım. Meğer rüyaymış ama pek de rüya görmüş gibi hissetmiyordum kendimi.

Erdinç Gültekin
Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Sedat
Sedat 5 ay önce
????????????????????
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler