Son DakikaFuarın organizatörü LitProm derneğinden yapılan açıklamaya göre, Shibli'ye Küçük Bir Ayrıntı  adlı romanı için ödül verilmesi planlanan tören, İsrail-Filistin arasında devam eden çatışmalar nedeniyle iptal edildi.

The New York Times'ın haberine göre Frankfurt Kitap Fuarı Direktörü Juergen Boos yaptığı açıklamada, organizasyonun "Hamas'ın İsrail'e karşı barbarca terörünü" şiddetle kınadığını belirterek, "Düşüncelerimiz kurbanlar, yakınları ve bu savaş nedeniyle acı çeken tüm insanlarla." ifadesini kullandı.

18-22 Ekim'de bu yıl 75.si düzenlenecek fuardaki ödül töreninin iptal etmesinin ardından yayıncı kuruluşlar ve yazarlar fuardan çekildiklerini duyurdu.

İptal kararına tepki gösteren Sharjah Kitap Fuarı, X platformundaki paylaşımlarında, "Kültür ve kitapların insanlar arasındaki diyalogu ve anlayışı teşvik etme rolünü destekliyoruz. Bu rolün şimdi her zamankinden daha önemli olduğuna inanıyoruz." ifadelerine yer verdi.

Cezayirli yazar Said Khatibi de yayınladığı mesajda, "Frankfurt Kitap Fuarı'nın, Gazze'deki trajedi karşısında taraf tutma kararını ve ayrıca Filistinli yazar Adania Shibli'ye yönelik haksızlığı göz önüne alarak, edebiyatın görüşleri bir araya getirmede rol oynamasını umduğumuz bir dönemde almış olduğu karara karşı, bu yıl Frankfurt Kitap Fuarı'ndaki katılımımı iptal etmeye karar verdim." açıklamasında bulundu.

PublisHer platformu ise "Frankfurt Kitap Fuarı organizatörlerinin son duyurusu göz önüne alındığında, bu yılki katılımımızı geri çekmeye karar verdik. Kültür ve kitapların insanlar arasında diyalogu ve anlayışı teşvik etme rolünü destekliyoruz. Bu rolün şimdi her zamankinden daha önemli olduğuna inanıyoruz." değerlendirmesiyle fuardan çekildiğini açıkladı.

Adania Shibli

Tören, Shibli'nin, her yıl Afrika, Asya, Latin Amerika veya Arap ülkelerinden bir yazara verilen Alman edebiyat ödülü "LiBeraturpreis"a layık görülmesini kutlamak için düzenlenecekti.

Geçtiğimiz aylarda açıklanan ödülle ilgili jüri seçimini şöyle açıklamıştı:

"Filistinli yazar Adania Shibli, kitabında sınırların gücünü ve şiddetli çatışmaların insanlar üzerindeki etkilerini anlatan, biçimsel ve gramer olarak katı bir sanat eseri yaratmıştır. Büyük bir farkındalıkla, bakışını küçük detaylara, yüzeyin arkasında yatan eski yaraları ve izleri görmemize olanak tanıyan basit şeylere yönlendirir."

Öte yandan Alman Die Tageszeitung gazetesi, edebiyat çevrelerince eseri övgüyle karşılanan Shibli'yi "İsrail'i bir cinayet makinesi" olarak göstermekle suçladı.

Shibli'nin Türkiye'de Can Yayınlarından çıkan "Küçük Bir Ayrıntı" adlı kitabı 1949'da İsrail askerlerinin öldürdüğü Filistinli bir genç kızı konu alıyor. Kitap Türkiye'de üçüncü baskısını yaptı.

KÜÇÜK BİR AYRINTI'NIN KONUSU

Küçük Bir Ayrıntı 1949 yazında, Filistinlilerin 700.000 kişinin sürülmesine sebep olan Nakba felaketinin yasını tuttuğu ve İsraillilerin Bağımsızlık Savaşı’nı kutladığı dönemde başlıyor. İsrail askerleri bir grup bedeviyi Negev Çölü’nde öldürür ve aralarında bulunan Filistinli bir kızı esir alıp tecavüz ederler. Daha sonra da kızı katledip kuma gömerler. Senelerin ardından, günümüze yakın bir zamanda, Ramallah’ta genç bir kadın, tarihteki bu “küçük ayrıntı”nın peşine düşer ve takıntı derecesinde bu olayla uğraşmaya başlar.Savaş, şiddet ve bellek üzerine tüyler ürpertici bir roman olan, Uluslararası Booker, Ulusal Kitap Ödülü gibi prestijli ödüllere aday gösterilen Küçük Bir Ayrıntı, Filistinlilerin mülksüzleştirilmesi ve işgal altındaki yaşam gibi konuları ustalıkla ele alıyor.

“Adania Shibli, romanındaki kilit olayı –bedevi genç bir kadına tecavüz edilmesi ve katli–, İsrailli bir psikopat ve otizm spektrumundaki Filistinli amatör bir dedektif gibi, tümüyle kendi dünyasına gömülmüş iki anlatıcı üzerinden aktararak büyük bir risk alıyor. Gelgelelim dolaylama yöntemi, romanın şok edici sonu sayesinde, hedefine ulaşıyor.” (J. M. Coetzee)

“Küçük Bir Ayrıntı olağanüstü bir sanat eseri; her daim şaşırtıcı ve sürükleyici. Ahlaki zekânın, siyasi tutkuların ve biçimsel ustalığın eşine az rastlanır bir örneği.” (Pankaj Mishra)

adania shibli kimdir?

ADANİA SHİBLİ KİMDİR?

1974'te Filistin'de doğan Shibli'nin çalışmaları 1990'ların sonlarından bu yana Arap dünyası ve Avrupa'da yayımlanıyor. Antolojilerde, sanat kitaplarında, edebiyat ve kültür dergilerinde görülen romanlar, oyunlar, kısa öyküler ve denemeler yazmıştır ve çalışmaları İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İbranice, Korece, Türkçe dahil birçok dile çevrilmiştir.  

Shibli, 2001'de, Filistinli bir ailenin dokuz kız kardeşinin en küçüğü olan bir kıza odaklanan, Paula Haydar tarafından Touch olarak İngilizceye çevrilen Masaas adlı romanıyla ve yine 2003'te Kulluna Ba'id bethat al Miqdar aan el-Hub için, Paul Starkey tarafından "Hepimiz Aşktan Eşit Uzaktayız" olarak çevrilen, gizemli bir dizi aşk mektubu keşfeden genç postane çalışanı Afaf hakkında kitabıyla Gattan Vakfı Yılın Genç Yazarı Ödülü'nü iki kez kazandı:  

Üç Arapça roman yazmış olmasına rağmen Shibli, Dispositions adlı sanat kitabı ve A Journey of Ideas Across: In Dialogue with Edward Said adlı makalelerden oluşan düzenlenmiş bir koleksiyon da dahil olmak üzere çok sayıda kurgu olmayan eser üzerinde de çalıştı.

Kudüs ile Berlin arasında yaşayan Shibli, Doğu Londra Üniversitesi'nden doktora derecesine sahip ve zamanının çoğunu akademik araştırmalara da ayırıyor. Filistin Birzeit Üniversitesi Felsefe ve Kültürel Çalışmalar Bölümü'nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)