Son DakikaBaşkent Saraybosna'da 13 Eylül'e kadar sürecek festivalin 3. gününde, gazeteci Faris Bajric'in yürüttüğü "akıllı telefonla belgesel yapımı" eğitimine bölge ülkelerindeki farklı medya çalışanları ve öğrenciler katıldı.

AJB DOC eğitimcisi Faris Bajric, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Al Jazeera Balkanlar ve Al Jazeera Media Network'un eğitimi düzenlemekteki hedefinin insanlara cep telefonları ile çekim yapmayı öğretmek olduğunu söyledi.

Bajric, "Bu (akıllı telefonla çekim) gelecek değil tam aksine halihazırda olan bir yöntem ve çok yakında geçmişte kalacak. Amacımız medya sektörü çalışanlarının ve öğrencilerin 'mobil gazetecilik' ile tanışmasını sağlamak." ifadesini kullandı.

Bu yöntemin olumlu yanının hızlı ve ucuz olması olduğuna dikkati çeken Bajric, olumsuz yönünün ise "görüntü ve ses kalitesinin düşüklüğü" olduğunu söyledi.

Festivalin 3. gününde, bu akşam, 1960'lardan itibaren Almanya'ya giden Türklerin zaman içinde oluşturduğu müzik kültürü ile birlikte göçün tarihini anlattığı "Aşk, Mark ve Ölüm" belgesi seyirciyle buluşacak.

Cem Kaya'nın Mehmet Akif Büyükatalay'la ortaya çıkardığı, "Aşk, Mark, Ölüm" belgeseli, Almanya'daki Türk göçmenlerin, çocuklarının ve torunlarının yaşattığı bağımsız müzik kültürünün hikayesini, arşiv görüntüleri eşliğinde anlatıyor.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)