Bilindiği gibi yıllardır Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği Başkanlığı yapan, telif hakları konusunda bakanlık komisyonunda yer alan Erhan Gökgücü hocamızı geçtiğimiz Şubat ayında yitirdik.

Meslek Birliğimizin bugünlere gelmesinde büyük emeği olan Erhan  Gökgücü  hocamızı sevgi, saygı, minnet ile anıyoruz. Zor bir süreçten geçerken, sürekli ertelenen genel kurulumuzu olumsuz koşullara karşın yapma kararı aldık.

Çünkü tiyatro sahneleri ve emekçileri olumsuz etkilenen mesleklerin başında geliyor. Bu sıkıntımız yüz yüze konuşmak istemi izi Bakanlık düzeyinde talep etmemize karşın bugüne kadar yazımıza cevap bile vermediler. Çok içimizi acıtan bir yaklaşım. Bu tavrın yanında son anda hiçbir gerekçe gösterilmeden amatör tiyatrolara yardımın kalktığına tanık olarak ikinci şoku yaşadık.

Oysa diğer illeri bilmiyorum ama Ankara'da amatör tiyatrolar da yevmiye de olsa 2000 üniversite öğrencisini istihdam ediyordu. Ülke çapında bu sayı 50 000 gence ulaşıyor. Bu kadar önemli misyonu yüklenen amatör tiyatro emekçilerinin unutulması hiç etik değil. Bu zor koşullarda, ne yazık ki sanatın değer bulmadığı ülkemizde Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği olarak genel kurula yurt sathında tüm üyelerimizin katılmasıyla tiyatronun ülke kimliğinde önemini seferberlik başlatarak vurgulamak istiyoruz.

"Sanat'a evet" diyerek, Sahneler kapanmasın, tiyatrolar seyircisiyle her yerde buluşsun istiyoruz.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)