Yıllardır gösterilen tepkiler ve toplanan imzalar sonrasında, Türk Dil Kurumu (TDK), ‘müsait, kirli, esnaf ve serbest’ kelimelerinin cinsiyetçi ifadeler içeren anlamlarını kaldırdı.

İmza kampanyası platformu Change.org'da, bu konuda TDK'ya yönelik çok sayıda kampanya başlatılmış ve yüz binlerce imza toplanmıştı.

TDK'nın tepkiler üzerine “Türkiyeli” kelimesini sözlükten kaldırması, akla tepki gösterilen diğer sözcükleri getirdi. ‘Müsait’, ‘kirli’, ‘esnaf’ ve ‘serbest’ kelimelerinin cinsiyetçi anlamlarının da kaldırildığı ortaya çıktı. Kadınlar bu kelimelerin cinsiyetçi anlamlarının kaldırılması için yıllardır mücadele ediyordu.

Cinsiyetçilikle eleştirilen sözcüklerin o anlamları şöyleydi:  

“Müsait: Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)"

"Kirli: Aybaşı durumunda olan (kadın)"

"Serbest: Ağırbaşlı olmayan, hoppa (kadın)"

"Esnaf: Kötü yola sapmış olan kadın”

"Müsait" sözcüğü için Gökçe Karaoğlu tarafından başlatılan kampanya 115 bin 278 kişi, Kirli kelimesi için Doğa Dilvin Şahin'in başlattığı kampanyaya ise 63 bin 547 kişi, cinsiyetçi anlamlar içeren tüm sözcüklerde düzenleme yapılması için Ceren Başok tarafından başlatılan kampanyaya ise 10.710 kişi imza vermişti. Gökçe Karaoğlu kampanyasında, bu ifadelerin kadına yönelik şiddet ve negatif ayrımcılığın temel nedeni olan ataerkiliteye hizmet etmekte olduğunu savunurken, Doğa Dilvin Şahin 21. yüzyılda kadınların hala bu şekilde ifade edilmesini değiştirmeyi amaçlamıştı.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)