2020 yılından bu yana verilen Fakir Baykurt Roman Ödülü için bu yıl ilk elemeden sonra 44 dosya seçici kurula gitti.

Adnan Binyazar, Öner Yağcı, Hidayet Karakuş, Işık Baykurt ve Bahri Karaduman’dan oluşan seçici kurul oy çokluğuyla Beni Bul Anne adlı dosyayayla Dursaliye Şahan'a ödül verilmesini kararlaştırdı.

Baykurt’un öldüğü günün yıl dönümü 11 Ekim 2023 tarihinde düzenlenecek ödül töreninde Dursaliye Şahan’a ödülü ve karşılığı 20 bin TL verilecek.

Ayrıca kazanan dosya Belediye Kültür Yayınları çerçevesinde kitap haline getirilerek yayımlanacak.

ÖZGÜN ve YENİLİKÇİ

Seçici Kurul ödül gerekçesinde, “Öne çıkan dosyalar içinde Dursaliye Şahan’ın ‘Bul Beni Anne’ adlı dosyası; içeriğiyle, ülkemizde, dünyada hiç bitmeyen sokak çocuklarının eğitimi, sokak kadınlarının acıları, insanlık durumları açısından; ekonomik, sınıfsal bir bakışla ele alan anlatıdaki ayrıntıların yeni, özgün bir dille işlenmesi açısından beğenildi. Romanda, sokakta büyümesine karşın temiz kalan bir çocuğa, sokak kadınlarının insancıllıklarıyla kucak açmasını, aralarında gelişen dayanışmayı, dostluğu vermesiyle yetkin bularak oy çokluğuyla ödüle değer gördü” ifadelerine yer verdi.

Edebiyatın insana kazandırdığı değerleri çoğaltmak amacıyla Fakir Baykurt Roman Ödülünü düzenlemeye devam ettiklerini belirten Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü de, “2020 yılında düzenlemeye başladığımız Fakir Baykurt Roman Ödülü’nün bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdik. Yıllar içerisinde Roman Ödülümüze gösterilen ilgi vatandaşlarımızın edebiyatla olan bağının kuvvetlenmesi noktasında bizleri mutlu ediyor. Bu yıl birbirinden değerli dosyalar ödül için başvuruda bulundu. Tüm başvurular Seçici Kurulumuz tarafından ivedilikle incelendi ve kazanan dosya açıklandı. Çiğli’yi sanatın ve edebiyatın mutfağı yapmak istiyoruz. En güzel eserlerin burada pişmesi ve ülkemizin dört bir yanına ulaşması için çalışıyoruz. Kalıcı olanın, insana ve kültüre olan yatırımlar olduğu bilinciyle şu ana kadar altı kitabı okurlarla buluşturduk. Ödül alan dosyamız yedinci kitabımız olacak. Atamızın hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için toplum olarak okumaya, gelişmeye ve değişmeye devam etmeliyiz” dedi.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)