Bir milyon çocuğun tarikatlar elinde çağ dışı bir eğitim görmesi imzaladığımız uluslararası sözleşmelere, Anayasaya, yaslarımıza göre suçtur.

Anyasanın 42. Maddesi “çağdaş, bilim ve eğitim esaslarına göre” bir eğitimi, yine 174. Maddesi Öğretim Birliği (Tevhidihd-i Tedrisat) içinde bir eğitimi öngörür.

1739 sayılı Milli Eğitim Yasasına göre devlet okullarında, uzman  öğretmenler elinde laik, bilimsel bir eğitimi zorunlu kılar.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi  (md 26) “Temel eğitim devlet okullarında parasızdır”,  Çocuk Hakları Sözleşmesine göre 18 yaşına kadar her insan çocuktur, eğitimini devlet sağlar” Türkiye’nin de devlet olarak imzaladuğı uluslararası sözleşmelerin hükümlerine aykırıdır.

Devleti yönetenlerin Osmanlı İmparatorluğu’ndaki gibi ikili eğitimi (dinsel ve bilimsel) sürdürmeleri ya da göz yummaları yürürlükteki yasalara göre  olamaz.

Laik Türkiye Cumhuriyetini yıkıp din devleti kurmaya çalışan tarikatların etkinlikleri daha fazla zaman geçmeden durdurulmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarikat bağı olan vakıflarla bağını hemen kesmelidir.  Yasa dışı eğitim yapan tarikatlar kapatılmalı, yeteri kadar yurt yapılmalıdır.

Yarın daha geç olmadan önlem alınmalıdır. Acı gerçeği raporlayanlar, söyleyenlerle uğraşılacağına Öğretim Birliği sağlanmalı, yasaları çiğneyenlere gereği yapılmalıdır.

Mustafa Gazalcı
16. ve 22. Dönem Denizli Mv., Eğitimci

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)