Putin yanlısı Aleksandr Dugin çevresi entelektüellerinin yayın organı zavtra.ru’da yazanlara göre terör saldırısı başladığı ilk dakikalarından beri Vladimir Putin “bilgilendirildi” ve kendisine sürekli operasyonel bilgi verildi. Dmitry Peskov'a göre devlet başkanı " gerekli tüm talimatları" verdi. Gece yarısı FSB Direktörü Alexander Bortnikov, Soruşturma Komitesi Başkanı Alexander Bastrykin, İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev ve Rus Muhafız Direktörü Viktor Zolotov, soruşturmanın ilerleyişi hakkında Başkan'a sürekli bilgi verdi.

Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin: "Bugün Crocus City alışveriş merkezinde korkunç bir trajedi yaşandı. Mağdurların yakınlarına başsağlığı diliyorum. Olay sırasında mağdur olan herkese gerekli her türlü yardımın sağlanması emrini verdim. Kültürel ve diğer halka açık etkinlikler dahel tüm sporları iptal etme kararı aldım. Lütfen bu önlemi anlayışla karşılayın." 

Havaalanlarında ve tren istasyonlarında güvenlik önlemleri güçlendirildi. Başkentteki üniversiteler Cumartesi günü yapılması planlanan dersleri iptal etti. Moskova'daki müzeler, tiyatrolar ve sinemaların önemli bir kısmı hafta sonları çalışmayacak. Kızıl Meydan tamamen kordon altına alındı.

Moskova Bölgesi Valisi Andrey Vorobyov: "Doktorlar tüm mağdurlara yardım sağlamaya devam ediyor. Doktorlar çoğunluğun durumunu orta, beşinin durumu ciddi olarak değerlendiriyor. Bazıları Moskova hastanelerine kaldırıldı, bazıları - Moskova bölgesindeki sağlık kurumlarında - Krasnogorsk , Khimki, Odintsovo ve Dolgoprudny'de… Şu anda insanların hayatları için savaşan tüm doktorlara bin selam! ”

Moskova ve Tüm Rusya Patriği Kirill: "Crocus Belediye Binası konser salonunda düzenlenen terör saldırısında ölen ve yaralananların yakınlarına ve arkadaşlarına... Sevgili kardeşlerim! Meydana gelen terör saldırısından dolayı derin bir şok içerisindeyim. Birçok sivilin hayatına mal olan Belediye Binası konser salonu... İşlenen suç, alaycılığı ve zulmüyle dikkat çekicidir. En içten taziyelerimi sunuyorum ve kalbimle yas tutuyorum. Kolluk kuvvetlerinin ve özel hizmetlerin mümkün olan her şeyi yapacağına inanıyorum. Bu cüretkar suçu başarılı bir şekilde ve mümkün olan en kısa sürede çözmek ve bu suçun örgütlenmesinden ve yerine getirilmesinden sorumlu olanları adalet önüne çıkarmak... Hepiniz için içtenlikle endişeleniyorum, inancınızı kaybetmemenizi, cesaretinizi, metanetinizi korumanızı ve Tanrı'ya içtenlikle dua etmenizi rica ediyorum. Her zaman acı ve yasların yanındadır. Kurbanlara ve ailelere gerekli tüm pastoral yardımı sağlaması için Sinodal Kilise Yardım ve Sosyal Hizmet Departmanına şükranlarımı sunuyorum Merhametli Tanrı ölenlerin ruhlarına huzur versin, yaralılara şifa versin ve bu korkunç trajediden etkilenen herkesi teselli edelim ."

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko: "Masum insanların hiçbir gerekçesi olamaz, vahşice katledilmesini şiddetle kınıyoruz. Bu şiddet eyleminin planlanması ve gerçekleştirilmesinde rol alan herkesin kimliklerinin tespit edileceğine ve yakalanıp cezalandırılacağına inanıyorum. Bu üzücü saatte mağdurların ailelerine ve arkadaşlarına, telafisi mümkün olmayan kayıptan kurtulmaları için cesaret ve azim, ayrıca etkilenen herkese acil şifalar diliyorum." dileklerimizi iletiyoruz. Hayatını kaybedenlerin arkadaşlarına, yaralılara acil şifalar diliyoruz ."

Moskova ve Tüm Rusya patriği (Rusça: ???????? ?????????? ? ???? ????, romanize: Patriarh Moskovski i vseya Rusi), Rus Ortodoks Kilisesi'nin patriğidir. Genellikle ondan önce "Kutsal Hazretleri" saygı ifadesi gelir. Moskova Piskoposluğu'nun sıradan bir üyesi olarak, makam sahibinin doğrudan kanonik yetki alanı yalnızca Moskova'yı kapsamakla birlikte patrik olarak makam sahibi, Rus Ortodoks Kilisesi tüzüğünde belirtildiği gibi, kilise çapında bir dizi idari yetkiye de sahiptir.

Patrikhane 1589'da Moskova'da kuruldu ve ilk patriği İov'du. 1721'de I. Petro tarafından kaldırılan patrikhane, 28 Ekim (Miladi takvime göre 10 Kasım) 1917'de Tüm Rusya Yerel Konseyi'nin kararıyla tekrar kuruldu.

(Wkipedia)

 

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)