Dinî, muhafazakâr kesimi temsil eden tarikat çevrelerinin yaşam tarzlarını göz önüne serdiği için şikâyet ettiği, iki bölüm yayından kaldırma ve kiralandığı mekanların iptaline kadar giden cezalarla zarara uğratılan dizi, karşı görüşteki seküler kesimin de tepkisini çekiyor.

İkinci bölümü yayınlanan dizide, bir mantık önermesiyle "kız çocuklarının okutulması" konusunda yasaklar koyan zihniyeti eleştirdiği için Atatürkçü akademisyen ile Efendi Hazretlerini denktir diyerek eşitleyen önerme seküler kesim tarafından bir yandan alkışlanırken aynı zamanda da topluma başka seçim hakkı tanımadan, eğitimi insan hakkı olarak değil lütufmuş gibi sunduğu için senaryo eleştiriliyor.

Birbiriyle çatışan iki farklı görüşe sahip insanları, yaşam tarzları, karakterler, replikler açısından karşılaştırıldığında sanıldığı gibi laikliği olumlayan bir mesaj vermediği, tarikat atmosferini ekranda yaşatarak meşrulaştırdığı, içindeki bazı figürleri parlattığı için aksine karşı tarafı yüceltme eğiliminde olduğu söyleniyor.

SEKÜLER TARAFIN KARAKTERLERİ

Psikiyatr Doktor Levent: Karısıyla yasadışı şekilde bir çocuk sahiplenmiş. Baskıcı, sevgisiz bir baba. Atatürk adını kullanmadan (Bu adam var ya! Gazi Paşa), her fırsatta örnek gösteriyor. Sorunlu bir evliliği var.

Eşi aldığı sorumluluğu taşıyamayan, yarım bıraktığı kariyerine devam etmek için evi habersiz terk edip yurtdışına giden bir karakter.

Suavi Bey: 28 Şubatçı, fikirleri yüzünden kızı ile görüşmeyen, hoşgörüsüz, huysuz, hastalığı nedeniyle yatağa mahkûm o haliyle bile öğretmek için çabalayan bir öğretmen.

Mira: İkiz kardeşlerden seküler ailede ve ortamda büyüyen kız. Ergenlik sıkıntıları, sınav stresi, aile baskısı dertleriyle baş etmeye çalışan, sinir krizleri yaşayan, anne bağımlısı, kötü arkadaş çevresiyle madde kullanan bir karakter.

Levent'in sekreteri, iş arkadaşı iki karakter karşı fikirde oldukları insanları aşağılayan, kibirli, kaba insanlar.

Aralarında en yumuşak çizgileri olan, yapıcı karakter Levent 'in kız kardeşi. O da her fırsatta Anayasa değişikliği oylamasında evet oyu kullandığı hatırlatılan, daha hoşgörülü biri.

TARİKAT TARAFININ KARAKTERLERİ

Oysa, "Faniler Tarikatı" mensuplarından izlediğimiz karakterler, her toplumda iktidar hesapları yapanların (Sadi Hüdayi ve ailesi) yanında, adalet dağıtıcısı, karizmatik kişilikli vs... Örneğin, bu yanıyla ön plana çıkarılan Cüneyd, şimdiden sosyal medyada fanatik izleyiciler için yıldız olmuş durumda.

Meryem, dürüstlüğü ile tek başına herkese karşı koyabilen, cesur, kızına düşkün bir anne.

Zeynep dizinin en parlak karakteri. Hem çok zeki hem masum. Tek derdi eğitim görebilmek. Ona sunulan en iyi seçenek imam hatip lisesi.

"Efendi Hazretleri"nin Almanya’dan gelen kızı, kadınların sosyal güvenlik altında çalışması  için çabalayan, hoşgörülü, becerikli, adil bir karakter.

Naim: Meryem'in eşi, Zeynep'in babası, dizideki en cahil karakter olmasına rağmen yumuşatılarak herkesle her an helalleşen pişmanlığa meyilli bir kişilik olarak yazılmış.

Naim'in kız kardeşi olan karakter, tarikattan ayrılmayı başarmış, iki taraf arasında köprü olan, tarafsız görünen, eğitim yanlısı bir kadın. O da İmam hatip lisesinde öğretmen. Çözüm olarak sunulan eğitim sisteminin aktörü.

Karakterlerin incelenmesi ile çatışan iki tarafın senaryo matematiği düşünüldüğünde tarikat tarafının daha olumlu özelliklerle üstün göründüğü algılanıyor.

Eğer bölümler ilerledikçe bu denge böyle devam ederse, tarikat çevrelerinin kopardığı yaygaranın, kesilen cezaların ne için yapıldığını bir daha düşünüp daha dikkatli izlememiz gerekiyor.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)