Johnny Depp ve Amber Heard'ün 2011 yılında birlikte rol aldıkları 'The Rum Diary' filminin setinde aşk yaşamaya başladıktan sonra dünyaevine girdiği ve iki yıllık evliliğin ardından birbirlerine karşılıklı olarak açtıkları milyonlarca dolarlık karalama davasında karar 1 Haziran'da çıktı.

Oy birliğiyle alınan kararda, jüri üyeleri Heard'ün eski eşine iftira attığına ve aktrisin Depp'e 10 milyon dolar cezai tazminata ek olarak, aktörün zararlarını karşılamak için de ekstra 5 milyon dolar telafi edici tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi. Ancak sonrasında bu rakam, 5 milyon dolardan Virgina eyaletinin bu tür tazminatlar için sınırı olan 350 bine düşürüldü.

Jüri, Herad'ün de Depp'in avukatı üzerinden karalandığına ilişkin suçlamadan birini kabul ederek, Depp'in Heard'e 2 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.

HAYRANLARI MAHKEME SALONUNUN DIŞINDA BEKLEDİ

Ayrıca jüri üyeleri, Heard'ün evliliğine ilişkin beyanlarına inanmadı ve iddialarının sadece Depp değil, başkaca insanları da lekelediğine karar vererek, Heard'ün "kötü niyetle" hareket ettiğine hükmetti.

Kararın açıklanacağı gün, mahkeme salonu dışında bekleyen ünlü yıldızın hayranları "Seni seviyoruz Johnny!" diye bağırarak tezahüratlarda bulundu.

KARARI İNGİLTERE'DEN TAKİP ETTİ

Amber Heard, avukatlarıyla birlikte kararın verileceği gün mahkeme salonuna giderken Johnny Depp, planlı iş anlaşmaları nedeniyle mahkemeye katılmadı. Depp'e yakın bir kaynak, Amerikan yayın kuruluşu CNN'e verdiği bilgide, aktörün kararı Birleşik Krallık'tan takip ettiğini söyledi.

TARAFLARDAN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

36 yaşındaki Amber Heard, davanın karara bağlanmasının ve davayı kaybetmesinin ardından sosyal medya hesabından şunları açıkladı:  

“Bugün hissettiğim hayal kırıklığı kelimelerin ötesinde. Dağlar kadar delil, eski kocamın orantısız güç, etki ve nüfuzuna karşı koymaya yeterli gelmediği için çok üzgünüm. Bu kararın diğer kadınlar için ne anlama geldiği konusunda daha da fazla hayal kırıklığına uğradım. Bu bir gerileme. Zamanı; sesini çıkaran, ne düşündüğünü söyleyen bir kadının alenen utandırılabileceği ve küçük düşürülebileceği bir döneme geri sarıyor. Kadına yönelik şiddetin ciddiye alınması gerektiği fikrini ortadan kaldırıyor. Johnny'nin avukatlarının, jürinin konuşma özgürlüğü konusundaki kilit sorunu gözden kaçırmasını ve Birleşik Krallık'ta kazanmamızı sağlayacak kadar kesin olan kanıtları görmezden gelmesini sağlamayı başardığına inanıyorum. Bu davayı kaybettiğim için üzgünüm. Ama bir Amerikalı olarak sahip olduğumu düşündüğüm bir hakkı - özgürce ve açıkça konuşma hakkını - kaybetmiş gibi göründüğüm için daha da üzgünüm.”

Johnny Depp ise eski eşinin açıklamalarının ardından kendi instagram hesabından bir gönderi paylaşarak şöyle yazdı:

"Altı yıl önce hayatım, çocuklarımın hayatı, bana yakın insanların hayatı ve ayrıca uzun yıllar boyunca bana destek olan ve bana inanan insanların hayatları sonsuza kadar değişti. Hepsi göz açıp kapayıncaya kadar bir sürede oldu. Altı yıl sonra jüri bana hayatımı geri verdi. Onur duydum. En başından beri bu davayı açmanın amacı, sonucu ne olursa olsun gerçeği ortaya çıkarmaktı. Doğruyu söylemek, çocuklarıma ve beni destekleyen herkese borçlu olduğum bir şeydi. Sonunda bunu başardığımı bildiğim için huzurlu hissediyorum."

‘JOHNNY SORUNLARINI KABUL ETTİ’

Olaylı davanın sona ermesiyle, Johnny Depp'in avukatları Camille Vasquez ve Ben Chew, geçtiğimiz günlerde 'Today', 'Good Morning America' ve duruşmayı kesintisiz olarak yayınlayan 'Law and Crime' kanallarında yer alan programlara çıktı.

Chew, "Benim düşünceme göre jürinin kararın sorumluluk almakla çok ilgisi vardı. Johnny sorunlarını kabul etti; alkol ve uyuşturucu bağımlılıkları konusunda çok samimiydi, yazdığı bazı talihsiz mesajlar konusunda açık sözlüydü. Ve bence jüri, bunların aksine Amber Heard'ün hiçbir şey için sorumluluk almadığını düşünmüş olabilir" dedi ve ekledi:

“Amber Heard'ün her şeye bir cevabı vardı ve hiçbir şey için sorumluluk almıyordu. Bence bu bir fark yarattı.”

Vasquez ise, "Zaferin anahtarı, kanıtlara ve Johnny'nin ilk kez gerçeği anlatma fırsatına odaklanmaktı. Johnny, hem jüri, hem de halkla bağlantı kurabildi ve gerçekte neler olduğunu anlatabildi" dedi.

‘SOSYAL MEDYA BİR ROL OYNAMADI’

Ayrıca ikili, Johnny'nin açık ara insanların favorisi olduğu sosyal medyanın verilen kararda 'hiçbir rol oynamadığı' konusunda ısrar etti ve dava bittiğinden beri Depp'in çok mutlu olduğunu, 'dünyanın ağırlığı' omuzlarından kalkmış gibi hissettiğini söyledi.

Vasquez, "Başka bir arkadaşımızla, Johnny Depp'in ve bizim ortak arkadaşımız olan biriyle konuşuyordum ve bana, 'Johnny'nin altı yıldır böyle gülümsediğini görmemiştim' dedi" ifadelerini kullandı.

TİKTOK'A KATILDI

59 yaşındaki Depp, eski eşi Amber Heard'e karşı halka açık karalama davasında kazandığı yasal zaferin ardından bir TikTok hesabı da açtı.

Ünlü isim, dava sırasında platformdaki kullanıcılardan güçlü destek almasının ardından TikTok'a katılma kararı aldı. Platformda #JohnnyDepp etiketi 33,5 milyardan fazla ve #JusticeforJohnnyDepp (Johnny Depp için adalet) etiketi 20.2 milyar görüntülenmeye sahip.

Davanın karşı tarafı Amber Heard için açılan #JusticeforAmberHeard (Amber Heard için adalet) ifadesi ise, 85,9 milyon kez görüntülendi.

Aktör, şimdiden milyonlarca takipçisinin olduğu TikTok hesabından "En değerli, sadık ve sarsılmaz destekçilerime. Her yerde birlikteydik, her şeyi birlikte gördük. Aynı yolda beraber yürüdük. Birlikte doğru olanı yaptık, çünkü siz önemsediniz. Ve şimdi hep birlikte ilerleyeceğiz. Her zaman olduğu gibi, siz benim işverenimsiniz ve bir kez daha teşekkür ederim. Teşekkürler. Sevgim ve saygımla, JD" yazdığı bir video paylaşarak, hayranlarına teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

İLK KEZ KONUŞTU

Tüm bunların ardından Amber Heard, dava sonrası instagram hesabından yaptığı açıklamadan bu yana ilk kez konuştu. Today'den Savannah Guthrie ile görüşmesi sırasında Heard hem duruşma boyunca, hem de jürinin kararının ardından karşılaştığı 'nefret ve hakarete' vurgu yaparken, kendisine karşı verilen 'haksız' kararı anlattı.

Röportaj için Cuma günü özel bie jetle New York'a giden aktris; avukatının geçen hafta jürinin sosyal medya tarafından etkilendiği yönündeki iddialarını yinelerken, aynı zamanda Depp'in davayı kürsüdeki 'mükemmel oyunculuğuyla' kazandığını öne sürdü:

"Tüm bu nefreti ve hakareti hak ettiğimden emin olan ve yalan söylediğimi düşünen biri bile, gözümün içine bakarak bana sosyal medyada yapılanların adil olduğunu düşündüklerini söyleyemez."

‘JÜRİYİ SUÇLAMIYORUM’

Heard, ayrıca jürinin eski eşinin 'mükemmel oyunculuğu' ve 'sevilen' kamu itibarı tarafından kazanıldığını söylerken, Depp'in onun adına tanıklık etmek üzere kürsüye 'ücret ödediği' ve hatta olaylarla hiçbir ilgili olmayan 'rastgele' insanları çıkararak, kararı etkilediğini iddia etti:

“Şöyle söyleyeyim, nasıl 'güvenilmez' bir insan olduğum yargısına varmazlardı ki? O jüri koltuklarında oturdular ve haftalar boyunca ücretli çalışanların ve dediğim gibi rastgele insanların aralıksız, acımasız ifadelerini dinlediler. Jüriyi suçlamıyorum. Aslında anlıyorum, Johnny sevilen bir kişi ve insanlar onu tanıdıklarını hissediyorlar. O harika bir aktör.”

‘UMURUMDA DEĞİL’

Aktris, kendisi hakkındaki olumsuz kamuoyu görüşünü 'kişisel olarak algılamadığını' ve 'kimsenin onun hakkında ne düşündüğünü umursamadığını' da vurgulayarak, "Kimsenin benim hakkımda ne düşündüğü, ya da kendi evimin mahremiyetinde, kapalı kapılar ardındaki evliliğimde yaşananlar hakkında ne tür kararlar vermek istediği umurumda değil. Ortalama bir insanın bütün bunlar hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini de düşünmüyorum" dedi.

‘İNSANLAR BENİ ÖLDÜRMEK İSTİYOR’

Öte yandan Amber Heard, davanın son günlerinde verdiği ifadede, "Her gün taciz ediliyorum, küçük düşürülüyorum, tehdit ediliyorum" demişti.

Heard'ün ifadesi, kürsüye çıkmasından birkaç dakika sonra duygusal bir hal almıştı. Johnny Depp ile olan halka açık davasının etkisinden bahseden Heard, "İnsanlar beni öldürmek istiyor" diyerek ağlamaya başlamıştı. Oonagh Paige adını verdiği, henüz bir yaşında kızı olan aktris, "İnsanlar bebeğimi mikrodalga fırına koymak istiyor ve bana bunu söylüyorlar" şeklinde konuşmuştu.

HEARD: ‘BEN DE BİR İNSANIM’

Doğrudan jüriye bakan Heard, "Johnny bana ondan ayrılırsam, yaşadığım her gün onu düşünmemi sağlayacağına söz vermişti" ifadelerini kullanmış ve eklemişti:

“Her gün sosyal medyada bana karşı karalama kampanyaları yapılıyor. Ve şimdi bu odadaki kameraların önünde, her gün travmayı yeniden yaşamak zorunda kalıyorum. Belki de unutmak kolaydır, ama ben de bir insanım.”

(Kaynak: Milliyet)

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)