Haydar Baş, 14 Nisan 2020 Salı günü sabah saatlerinde öldü. Baş'ın cenaze töreni 15 Nisan 2020 Çarşamba günü ikindi vakti, Akçaabat ilçesindeki Şehitlik Tepesi'nde, kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Gazeteci Ömür Çelikdönmez, "Kadiri Şeyhi, Haydar Baş'ın Covid-19 yani koronavirüsden ölmesinin kamuoyuna yansıtılmayan bir hikayesi var." diyerek Haydar Baş'ın ölümünden iki ay önce, 2 Şubat 2020'de Trabzon Akçaabat'ta oğlu Abdülkadir Baş'ı, BTP MYK Üyesi İrfan Yusuf Yakut'un kızı Fatma Yakut’la evlendirdiğini, siyasi ve dini kimliğinin dışında 'İş insanı' olduğu bilgisini verdikten sonra, Baş'ın bile bile nasıl virüs kaptığını şöyle anlatıyor:

"Haydar Baş, koronavirüs salgını kapsamında alınan, şehirler arası seyahatin kısıtlanması öncesinde İstanbul' dan Trabzon Akçaabat'a dönmüştü.  Akçaabat'ta, evinin bulunduğu Sarıtaş Mahallesinin aşağısında, Toki konutlarının yanıbaşında, kendi aile şirketine ait çelik tencere fabrikasına oldukça yakın camide, 7 Nisan Salı Kandil Gecesi, İstanbul'dan gelen müritleri ile birlikte ibadet etmek istedi. 

"Sarıtaş Toki Cami Imam Hatibi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın koronavirüs salgını nedeniyle aldığı kararı ileri sürerek, 'Devletin yasağı var' demesine rağmen, Kadiri Şeyhi Haydar Baş 'Burada devlet benim...' diyerek caminin kapısını açtırır. Haydar Baş’a koronavirüs bulaşmış olabileceğini ilk önce İçişleri Bakanı Soylu söyler… Müritleri ile beraber içeriye girince cami görevlisi durumu ilçe müftüsüne intikal ettirir.  İlçe Müftüsü ilçe emniyet amirini olaydan haberdar eder. Olay mahalline gelen emniyet güçleri camideki topluluğu dışarı çıkarmak isteyince küçük bir arbede yaşanır.  Ancak camideki topluluğun direnmesi üzerine ilçe emniyet amiri, İl emniyet müdürünü, o da valiyi, vali de İçişleri Bakanlığını arar. Konuyla ilgili bilgilendirilen Bakan Süleyman Soylu devreye girer.  Haydar Baş'a telefon açıp kurallara uyumasını, hem toplum hem de şahsi sağlığı açısından gerekli olduğunu belirtir.  Haydar Baş’ın itirazı üzerine ölebileceğini özellikle vurgular ve test yapılması (ateşölçer) için talimat vereceğini, zorluk çıkarılmamasını hassaten rica eder.

"İlk test yapıldığında Haydar Baş değil ama yanındakilerden pozitif sonuç çıkar.  2 gün sonra 9 Nisan'da Haydar Baş ateşlenir ve tekrar test yapıldığında sonuç bu defa pozitiftir. Sadece kendisi değil ailesinden sekiz kişiye koronavirüs bulaşmıştır.  Yerel kaynaklar, Haydar Baş ve müritlerinin 'Bana bir şey olmaz, devlet kim oluyor?' kibri yüzünden şimdi bütün mahallenin karantinada olduğunu ifade ediyor..."

Gercekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)