Bu topraklarda bağımsız ve özgür yaşayabilmek için emperyalizme karşı mücadelenin altın kıymetindeki deneyimini ve bir devlet kurmanın yöntemini anlatan Mustafa Kemal Atatürk'ün Söylev'i'nin 18. baskısı yapıldı.

Prof. Dr. Şerafettin Turan'ın titiz denetiminden geçerek Dil Derneği ve Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayınlanan kitap satışa sunuldu.

Dil Derneği'nin açıklaması şöyle:

Cumhuriyetimizin kurucusu, devrimlerin yapıcısı ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün başyapıtı Söylev'i okumayanlar hemen okumalı; okuyanlar bilgilerini yenilemek için yeniden okumalı.

Atatürk Söylev'de, "Ulusal varlığı sona ermiş sayılan büyük bir ulusun bağımsızlığını nasıl kazandığını, bilim ve tekniğin en son ilkelerine dayanan ulusal ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu" anlatmaktadır.

Söylev, yeni Türkiye'nin oluşumunu anlatan temel kaynakların başında yer almaktadır.

Bu nedenle bizim en başta gelen görevlerimizden biri, Söylev'i özellikle genç kuşakların anlayarak okumasını sağlamaktır.

Yıllar önce arka kapağını Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı'nın, "Söylev, yaşanmış bir efsanenin bugüne ve yarına ışık tutan bir öyküsüdür" diye yazdığı 18. baskı da Söylev'in kısaltılmış biçimidir.

Söylev'in özünü herkesin doğru anlaması için kısaltılan bölümler, tam yerinde özetlenerek yapıtın bütünlüğü korunmuştur.

Böylece özellikle gençler Söylev'in bütününe ilişkin bilgi sahibi olacak; Kurtuluş Savaşının nasıl kazanıldığını, Türkiye Cumhuriyeti'nin ne büyük zorluklar aşılarak kurulduğunu görecektir. Yapıtı okuyan gençlerin Atatürk'ü ve Türk Devriminin özünü doğru anlayarak yaşama atılması laik cumhuriyetimiz için büyük kazançtır.

Her gencin, her yurttaşın Söylev'i doğru anlaması, Atatürk ve arkadaşlarının bin bir güçlük ve yüreklilikle aştığı zorlukları bilmek, Atatürk'ün Söylev'in sonundaki gençlere seslenişini özümsemek, laik cumhuriyetimizi sonsuza dek koruma gücümüzü pekiştirecektir.

Söylev'i günümüz Türkçesiyle sunuyoruz. Yapıtın Türkçeleştirilmesinde, kısaltılmasında devrim tarihimizi ve Atamızı bize doğru anlatan yapıtların sahibi Prof. Dr. Şerafettin Turan'ın emeği büyüktür.

Dil Derneği ile Kırmızı Kedi Yayınlarının yapıtı gün ışığına çıkaran işbirliği, ülkemizin aydınlık geleceğinin güvencesi olan gençler içindir. Çünkü gençlerin aydınlanması, ülkenin aydınlanması demektir.

Atatürkçü düşünceyi ve laik cumhuriyetimizi geleceğe taşıyacak olan gençlere güveniyoruz!

Gençler de Atatürkçü düşünceyle beslenerek Türk Devrimine güvenmeli!


Satın almak için
 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)