kilicdaroglu-nun-ad-varligi-524508.webp


Kemal Kılıçdaroğlu’nun mal varlığı konularında Genel Başkanlık mertebesinden bakılınca Bülent Ecevit gibi “dereceye giremeyeceğini” çoğumuz kabul ederiz.

Öte yandan, bürokrat geçmişinden sonra siyasete yönlendirilmesiyle, özellikle CHP Genel Başkanlığı sürecinde bedavadan onlarca “ad varlığına” sahip oldu ama!

Bu adlar; yakıştırmalar, lakaplar, benzetmeler rakip partilerin sözcülerinden duyulduğu gibi kimi zaman parti içi muhaliflerinden de gelebiliyordu.

Usta mizah yazarımız Şükrü Yavuz, Yurt gazetesinde haftada iki gün yayınladığı ‘Durum’ köşesinde, “Kılıçdaroğlu’nun ad varlığı” başlığı altında bu yakıştırmaları kendince tespit edip tek tek numaralandırmıştı.

Merdan Yanardağ’ın genel yayın yönetmeni olduğu gazetenin 24 Haziran 2014 tarihli sayısında, “Kılıçdaroğlu’nun ad varlığı (14)” ara başlığıyla bir liste yapmıştı Şükrü Yavuz.

Bir sonrakinde Kılıçdaroğlu’nun ad varlığı (15) olacak ve devam edip gidecekti.

14” kutusu içindeki “adlar”: 142-Ahlak yoksunu (Erdoğan), olarak başlamış, 143-CHP İmamı (Takvim), 144-İhanetin Gizli Tanığı (Akşam), 145-Maşa (Erdoğan), 146-Şüpheli (Mehmet Demir-Savcı), 147-Kandıralı Kemal-Abdülkadir Selvi-Yeni Şafak), 148- Böyle Birisi(Erdoğan), 149-Yalanı Mahir Bir Şekilde Kullanan Adam (Erdoğan), 150-Kılıçdaroğlu denen adam (Erdoğan), 151-Hakkari’ye Türk Bayrağı ile Değil PKK’nın Gölgesinde Giren Adam (Erdoğan), 152-CHP’nin Tarihiyle ve Temel Değerleriyle Sorunu Olan ve Rövanşist (İntikamcı) Hareket eden Biri (Şahin Mengü-CHP eski milletvekili), 153-İstanbul Baron’larının İsteklerini Harfiyen Uygulamakta Olan Bir Genel Başkan (Tamer Korkmaz-Yeni Şafak), 154-Kemaleddin (Takvim), 155-Kuyrukçu (Necati Doğru-Sözcü), 156-Bir Çuval İncir (Mustafa Bilgin-Aydınlık) olarak tamamlanmıştı.

“Bir Çuval İncir” adı nereden çıktı peki…

2014’teki Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Kılıçdaroğlu, parti içi yetkili organların onayını almadan CHP’nin (MHP ile birlikte) “Çatı Adayı” olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu göstererek, benim gibi Yılmaz Büyükerşen’i bu makama uygun gören milyonlarca seçmene hayal kırıklığı yaşattı.

O günlerde, CHP’nin Cumhurbaşkanlığına en uygun adayı olarak çokça adı geçen Yılmaz Büyükerşen’i, Erdoğan’ın karşısına çıkarmayan Kılıçdaroğlu, bana göre, Bir çuval inciri ekmel… pardon… berbat etti

Sonrası malumunuz…

Aydınlık gazetesindeki bu güncel karikatürümün ayrıntısının, Şükrü Yavuz gibi esaslı bir mizah yazarının köşesine konuk olmasından mutlu olmuştum.

Mutlu olmadığım bir şey var ki, kendisine en çok “ad” takan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kılıçdaroğlu’na siyasi yaşamındaki son adını da vermesiydi: ‘Bay bay Kemal’.

Kemal Kılıçdaroğlu başlangıçtaki görüntüsüyle, birçoğumuzun emekçi babasına, akrabasına benzediği için umut yaratsa da sonrasında şaşırttı, tartışmalı hale geldi.

CHP’nin başında, bunca tartışmalı birinin kalmasına gönlüm razı değildi fakat yine de son adını, Erdoğan’ın vermesine de gönlüm razı olmuyor.

Bugün 17 Aralık… Kemal Kılıçdaroğlu’nun doğum günü…

76 yaşına giren Kılıçdaroğlu’nun “ad varlığına” bu kez bilerek katkı sunmak istiyorum: Dedişko

Dedişko Kemal Kılıçdaroğlu, doğum gününüz kutlu olsun… Torunlarınız sağlıkla büyüsün tıpış tıpış yürüsün… Ailece mutlu yaşayın.

Mustafa Bilgin
Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ YAZI

Benzer İçerikler