Haberler

Şair Ali Ekber Ataş'tan Erkan Baş'a mektup

Erkan Baş'ın Genel Başkan olduğu TİP'in 'Aleviler İçin Eşit Yurttaşlık Komisyonu' kurmasına 'alevi' de olan şair Ali Ekber Ataş'tan tepki var. Ali Ekber Ataş'ın TİP'e yazdığı miktup.

Şair Ali Ekber Ataş'tan Erkan Baş'a mektup
23-09-2023 21:59
23-09-2023 22:16

Ben Alevi bir şairim. TİP'in, böyle "Aleviler İçin Eşit Yurttaşlık Komisyonu" kurmasına dehşetle karşıyım. Ne özel insanlarız bizler ne de korunmak için özel önlemlere gereksinme duyanlarız. Herkesle aynı ölçüler içinde kendimizi diğer yurttaşlarımızın eşiti olarak görüyor ve görülmek de an doğal hakkımız.

Sırf iktidarın faşizan uygulamalarına daha açık olduğumuzdan, hiçbir dönem, hiçbir siyasal parti, dernek, sivil toplum kuruluşundan özel bir talebimiz olmadı, olmaz da, olmasını da istemiyorum/istemiyoruz….

Kapitalist düzende devletin varlığı yoksul halk için değildir, bir avuç azınlığın daha çok para kazanması ve varlıklarının korunması için örgütlenmiş bir suç örgütüdür.

Bu vahşi düzende sorunumuz, ne salt Kürt sorunu, ne Alevi, ne Ermeni, ne Süryani, ne Ezidi, ne Sünni, ne Laz, ne Çerkez, ne Boşnak, ne de adını sayamadığımız renkli kültürleriyle hepimizin insanlığını tamamlayan başka bir etnik kökenin tek başına sorunudur.

Aleviler kendilerini herkesten üstün ya da aşağıda görmüyorlar. Aleviler, kendilerini zaten eşitlemişler bu coğrafyadaki tüm renklere. Ayrıca, sanki başka ve daha hayati bir sistem sorunumuz yokmuş gibi, BİR İNSANLIK sorununun önüne getirip bir kültürün çerçevesine sokmak, ne devrimci bir akla, ne diyalektiğe, ne Alevilere yakışır. Hatta düşüncem odur ki bu öneri, Alevilerin dışındaki tüm kültür renklerine haksızlık yapılacağı düşüncesini doğurur. EN azından ben böyle düşünüyorum.

Böyle bir hatadan derhal geri dönülmelidir. Alevilerin bu ülkede eşit sayılmak gibi bir derdi yoktur. Tüm yurttaşlar için bu eşitsizliği doğurmaya ant içmiş, emperyalizmin öngördüğü şekilde her istediklerini yapan faşist bir iktidarın uygulamaları vardır. Bu da Alevilerin sorunu değildir tek başına. Bazılarımız için bedel ağır ödeniyor, evet. Bazılarımız bir yakınını kaybederek bu toplumsal ağlatının (trajedi) parçası oluyor. Ayrıca, Sivas'ta Alevilerin yakılması (ki hepsi Alevi değildi) nasıl bir insanlık sorunuysa, Erzincan'ın Başbağlar köyünde suçsuz 33 sünni vatandaşımız katledilmesi de aynı insanlık sorunudur. Onlara bir kere oluyor, bize her dönem oluyor diye bir kıyasa gidersek ya da bunu görmezden gelirsek, iktidardan bir farkımız kalmaz. 

Biz Aleviler, böyle bir ayrıcalık için tarihin hiçbir döneminde, hiçbir siyasal partiden talepte bulunmadık. Bunu kişisel bağlamda kendime saygısızlık olarak alıyorum...

Kurtuluşa ya hep beraber, eşit gideceğiz ya da hep beraber EŞİT MÜCADELE EDECEĞİZ.

Bu düşüncelerimi genel merkeze iletilmesini talep ediyorum.

Ali Ekber Ataş

Şair

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Yücel Çağlar
Yücel Çağlar 2 ay önce
Sayın Ali Ekber Ataş'ın görüşlerine tümüyle katılıyor ve kendisine içtenlikle teşekkür ediyorum.
Programı, dolayısıyla söylemi adına yaraşmayan sıradan popülist bir siyasal oluşumun böylesi ayrımcı aymazlıklar içinde olması bence hiç de yadırganabilecek bir tutum değildir.
Sayın Ali Ekber Ataş'a saygılarımı sunuyorum????
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler