Resim ve heykellerinde şişman insanlara yer vererek alışıldık güzellik algısını tersyüz eden Kolombiyalı büyük sanatçı Fernando Botero, dün Monako Prensliği’ndeki evinde 91 yaşında hayata veda etti.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, sosyal medya platformu X’te yazdığı mesajında, “Geleneklerimizin ve kusurlarımızın ressamı, erdemlerimizin ressamı, şiddet ve barışın ressamı Fernando Botero vefat etti” ifadelerini kullanırken sanatçının doğum yeri Medellin’de yedi gün yas ilan edildi.

‘Atlı Adam’ adlı heykelinin 2.5 metre boyundaki bir versiyonu Swissôtel Büyük Efes İzmir’in girişinde sergilenen Botero’nun 64 yapıtı, 2010 yılında Pera Müzesi’nde açılan sergide Türk sanatseverlerle buluşmuştu.

Kolombiya tarihinin en büyük sanatçısı kabul edilen Fernando Botero, 1932’de Medellin’de dünyaya geldi. Eğitimini İspanya’da San Fernando Güzel Sanatlar Kraliyet Akademisi’nde yapan Botero, 1958’de Salón de Artistas Colombianos’ta birincilik ödülünü kazandığında ulusal üne kavuştu. 1973’te Paris’e taşındıktan sonra heykeller yapmaya başladı ve heykelleriyle uluslararası tanınırlığa ulaştı.

‘Boterismo’ olarak da bilinen kendine özgü tarzıyla tanınan sanatçı, alışıldık güzellik algısını tersyüz ederek eserlerinde insanları ve figürleri büyük, abartılı bir hacimde tasvir etti. Önemli tabloları arasında İsa’nın ve ‘Mona Lisa’nın şişman hallerinin de yer aldığı sanatçının heykelleri New York’taki Park Avenue dahil dünyanın pek çok yerindeki açık alanlarda sergileniyor.

2022’de New York’taki Christie’s müzayedesinde 4.3 milyon dolara satılarak rekor kıran ‘Atlı Adam’ adlı heykelinin 2.5 metre boyundaki bir versiyonu, Swissôtel Büyük Efes İzmir’in girişinde yer alıyor.

Kendini “Kolombiyalı sanatçılar arasında en Kolombiyalı” olarak tanımlayan Botero, ülkesinde yıllardır devam eden şiddeti tasvir ettiği ‘Geçit Töreni’, ‘Araba Bombası’, ‘Hüzün’, ‘Ağlayan Kadın’ ve ‘Düşen Adam’ gibi tablolarıyla Kolombiya’da ve dünyada büyük ses getirdi.

Botero’nun eserleri ve heykelleri doğduğu şehir Medellin’in şehir meydanında ve başkent Bogota’da adına açılan Botero Müzesi’nde her gün yüzlerce Kolombiyalı ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Botero’nun 64 yapıtı, 2010 yılında Pera Müzesi’nde açılan sergide Türk izleyicilerle buluşmuştu.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)