Son DakikaTürk futbolunun en büyük sorunu teknik direktör kıyımıdır. Bu yıl daha sezon yarılanmadan geçen yılın tüm sezon boyunca yapılan kıyımını egale etmiş durumdayız. En son Patrick Kluivert'in kovulması üzerine spor yazarları konuyu Hürriyet'e değerlendirdi. Ortak kanı kıyıma sınırlama getirilmesi.

UĞUR MELEKE: KULÜPLERE DE TEKNiK ADAM SINIRLAMASI GELMELi

Türk futbolunun çok temel meselelerinden biri de bu maalesef. Ben bir sporsever olarak bu sezon gösterdiği iyi performansa rağmen Kluivert’a yapılanı futbola saygısızlık olarak değerlendiriyorum. TFF’nin acilen futbolun esas problemlerinin ne olduğunun farkına varıp önlem alması gerek. Madem bir teknik direktör bir sezonda maksimum 2 takıma imza atabiliyor, hukukta mütekabiliyet esasına dayanarak kulüplere de aynı sınır getirilmeli. Bir sezonda maksimum 2 teknik direktörle çalışabilirsin. Ikinciyle de yolları ayırırsan pro-lisans şartı aranmaz, sezon sonuna kadar altyapı hocalarından biriyle devam edersin.  

FIRAT AYDINUS: TEKNiK ADAM KIYIMINDA ŞiMDiDEN REKOR KIRDIK

Türk futbolunun çok temel meselelerinden biri de bu maalesef. Ben bir sporsever olarak bu sezon gösterdiği iyi performansa rağmen Kluivert’a yapılanı futbola saygısızlık olarak değerlendiriyorum. TFF’nin acilen futbolun esas problemlerinin ne olduğunun farkına varıp önlem alması gerek. Madem bir teknik direktör bir sezonda maksimum 2 takıma imza atabiliyor, hukukta mütekabiliyet esasına dayanarak kulüplere de aynı sınır getirilmeli. Bir sezonda maksimum 2 teknik direktörle çalışabilirsin. İkinciyle de yolları ayırırsan pro-lisans şartı aranmaz, sezon sonuna kadar altyapı hocalarından biriyle devam edersin.

Bir sezonda teknik direktörlerin yapabileceği sözleşme sayısını sınırlama getirilmişken, kulüplerin kaç farklı teknik adam ile sözleşme yapabilme hakkına ilişkin bir düzenleme yok. Ligimizde sözleşme yapılıp saatler sonra görevine son verilen teknik adamlara şahit olduk. Oysa sezona başlarken 20 takımın 16’sı geçen sezon çalıştığı teknik adamlarla yola devam kararı almıştı. Maalesef bu konuda tek istikrarlı yanımız 14 haftada 15 teknik adamın görevine son vererek, teknik adam sayısı ile hafta sayısını geçmiş olmamız. Geçen sene sezon boyunca gerçekleşen teknik adam kıyımını bu sezon daha şimdiden rekor seviyede kırdık.

MEHMET ARSLAN: TEKNiK DiREKTÖR DEĞiŞiMi ARTIK ATA SPORUMUZ OLDU

Hafta sonu Premier Lig’de izlediğim Manchester City-Tottenham maçındaki hakem kararı Süper Lig’de yaşansa o maç yarıda kalır bir sezon konuşulurdu. Ama orada yaşandı ve bitti. Demem o ki, bizim futbol kültürümüz bu. Kaybedilen her maç sonu bir suçlu üretmek ve sorumluluğu üzerimizden atmak. Sonuçta fatura önce hocaya kesilir. Elbette bazı takımlar için bu tür değişiklikler normaldir. Ama hoca değişikliği bizim ata sporumuz haline geldi.

GÜNTEKİN ONAY: 14 HAFTADA 15 HOCA DEĞiŞiMi ÇARPIKLIĞIN GÖSTERGESi

20 takımla bir ligde 15 teknik adamın henüz 14. haftada değişmiş olması bir çarpıklığın ve sistemsizliğin göstergesidir. Demek ki yalnış tercihler yapılmış ve yanlış teknik adam tercihlerinin olduğu da yönetimlerce tescillenmiş anlamına geliyor. Kluivert’ın başarısız olduğunu söylemek zor ama belki başka anlaşmazlıklar vardı yönetim ve teknik adam arasında. Onları bilmeden sağlıklı yorum yapmak mümkün değil.

(Hürriyet)
Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)