Türk kahvesi giderek yerini filtre kahveye bırakıp tahtı sallanırken demleme Türk çayı onun yerini doldurmaya başladı.

Sabah gazetesi yazarı Hülya Güler, dünya çapındaki mağaza sayısı 7 bini aşan Türk perakende sektörünü yazarken, buna son eklenen Türkiye'nin öncü ev ve yaşam markalarından Karaca'yı yazdı.

Hülya Güler'in yazdığına göre, Karaca'nın Londra'da Westfield gibi lüks bir alışveriş merkezinin içinde ikinci mağazasının açılışını yaptıktan hemen sonra Kraliçe Camilla'nın da onur konuğu olarak katıldığı Yabancı Gazeteciler Cemiyeti'nin (FPA Awards) ödül törenine sponsor olması, farklı bir özgüven mesajı veren oldukça iddialı bir hamle.

Töreni birlikte izlediği Karaca CEO'su Fatih Karaca'ya bu özgüveni ve Londra gibi zor bir pazarı neden seçtiklerini soran Hülya Güler ilginç yanıtlar alıyor:

Almanya, Fransa, İngiltere, evet, bunlar zor pazarlar. Ancak eğer İngiltere'de ya da Almanya'da başarırsanız, her yerde başarılı olursunuz. Biz bu tür büyük ve derinleşmiş pazarlarda ölçeklenip sonra başka ülkelere geçmek istiyoruz. Globalde kalıcı başarının yolu bundan geçiyor.

"İngiliz tüketici bizi şaşırttı. En çok satılan ürünlerimizden biri çay makinesi. Bu benim çok hoşuma gidiyor. Çayı demleme ritüeli de anladığım kadarıyla İngilizlerin hoşuna gidiyor. Biz yurtdışında Türk kahvesi makinesi de satıyoruz. Amacımız bir yandan ülkemizin kültürünü uluslararası müşterilerimize yansıtmak."

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)