Haberler

Hutbelerde Atatürk'ün adı niye yok? Belgelerle gerçek ortaya çıktı

Özellikle '18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi' gününde Cuma hutbelerinde Atatürk'ün adının anılmaması tepkilere nenden olmuştu. Bunun nedeni ortaya çıktı

Hutbelerde Atatürk'ün adı niye yok? Belgelerle gerçek ortaya çıktı
19-03-2023 16:49
19-03-2023 18:27

Hutbelerde isim anılmasına karşı bizzat Atatürk’ün imzaladığı kararname olduğu ortaya çıktı. Belgenin tarihi 5 Mart 1924. Yani Hilafetin kaldırılması, Diyanet İşleri Başkanlığının kurulması ve Eğitim Birliğinin sağlanması kanunlarının çıkarılmasından iki gün sonra… Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa’nın bizzat imzaladığı 316 numaralı Bakanlar Kurulu Kararında şu ifadelere yer veriliyor: “Badema hutbelerde isim zikr edilmeksizin 'millet ve cumhuriyetin selamet ve saadetine' dua edilmesi takarrur etmiş (karar verilmiş) ve bu kararın bilcümle vilayete tebliği dâhiliye vekâletine havale edilmiştir.”

Aydınlık gazetesinde yer alan haberde Genel Sekreter Hasan Rıza Soyak’ın anılarında belirttiğine göre Atatürk, “Atatürk Devrimleri” denmesine de “Türk Devrimi deyin” diye karşı çıktığını aktarır. Buna ilişkin bir örnek de Atatürk’ün yurt gezileri sırasında yaşanır. Bir vatandaş Atatürk’e hitaben “Ey yüce Gazi, sen olmasaydın bu mucize gerçekleşmezdi” der. Sözü alan Atatürk, “Mucize dediğiniz şeyi birlikte yapmadık mı?” diyerek tarihi bir gerçekliği de ortaya koyar ve yapılanları şahsına bağlanmamasını ister. Çünkü o kendi deyimiyle “Ben Türk milletinin hayallerini gerçekleştirdim” diyen bir devrimcidir.

Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri dün, Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünde Diyanet hutbesinde Atatürk'ün anılmamasını eleştiren manşetlerle çıktı. Cumhuriyet Gazetesi'nin dünkü manşet haberinde “Diyanet İşleri Başkanlığı, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’ne denk gelen hutbesinde Çanakkale Zaferi’nin mimarı ulu önder Atatürk’e yer vermedi.” ifadelerini kullandı. Sözcü Gazetesi de benzer iddiayı tekrarlayarak “Atatürk’ü anmayan Diyanet’i kınıyoruz. Hakkımızı helal etmiyoruz.” başlığıyla çıkmıştı.

Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler