Kitap

Furuğ'un aşklarının romanı yazıldı

Makbule Aras Eyvazi’nin Başa Dönemeyiz adlı Füruğ'un hayatındaki dört erkeği anlatan romanı Yapı Kredi Yayınları’ndan yayımlandı.

Furuğ'un aşklarının romanı yazıldı
28-04-2022 07:28
28-04-2022 07:33

Okuru karlı bir günde Tahran sokaklarına götüren “Başa Dönemeyiz”, Modern İran Şiiri’nin öncülerinden şair Furuğ Ferruhzad’ı, hayatındaki dört erkeğin gözünden anlatmayı deniyor. Anlatıcının sesiyle Furuğ’un sesinin birbirine eşlik ettiği Makbule Aras Eyvazi’nin bu ilk romanı, iç içe geçen biyografi-belgesel-kurmaca kimliğiyle, “Ataerkil bir toplumda, kadının birey olabilmesi, varoluşunun kenar çizgilerini kendi iradesiyle belirleyebilmesi önünde ne tür uyuşmazlıklar ve çelişkiler baş gösterir?” sorusunu usulca kurcalıyor.

“Zihnimizin dışında işleyen o saat, bedenimizi toprağa doğru eğiyor yalnızca. Ne garip, insan da meyve misali, en olgunluğa ulaştığında toprağa düşüyor, hamken de kekre bir tat bırakıyor ağızda. Belki de o kekre tat var olduğu için olgun meyvenin tadını beğeniyoruz. Zıddıyla anlam kazanıyor her şey.”

Makbule Aras Eyvazi kimdir?

Makbule Aras Eyvazi Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu, aynı fakültede Eski Türk Edebiyatı alanında yüksek lisans yaptı. “Varlık”, “kitap-lık”, “Notos”, “Virgül”, “Cumhuriyet Kitap”, “Öteki-siz”, “Ç.N.”, “Sıcak Nal”, “Duvar”, “Lacivert”, “Sabit Fikir” dergilerinde ve çok yazarlı kitaplarda deneme, eleştiri, inceleme, çeviri ve öyküleri yayımlandı. Dünya Kitap tarafından düzenlenen Yılın En İyileri ödüllerinde, Furuğ Ferruhzad’ın “Rüzgâr Bizi Götürecek – Toplu Şiirler” adlı yapıtının Farsça aslından çevirisiyle 2019’da Yılın Çeviri Ödülü’nü aldı.

Kitapları: Öykü: “Sonun Bacakları” (YKY, 2021)

Yayımlanan çeviri kitapları: “Yeryüzü Ayetleri”, Furuğ (Can Yayınları, 2008); “Kör Baykuş”, Sâdık Hidâyet (Kırmızı Yayınları, 2015); “Kış Uykusu”, Goli Terakki (YKY, 2016); “Top”, Gulam Hüseyin Sâedi (Farhad Eyvazi ile YKY, 2017); “Bayel Ağıtçıları”, Gulam Hüseyin Sâedi (Farhad Eyvazi ile YKY, 2017); “Rüzgâr Bizi Götürecek”, Furuğ Ferruhzad (YKY, 2019); “Dendil”, Gulam Hüseyin Sâedi (Farhad Eyvazi ile YKY, 2019); “Ah Ayetleri”, Naser Saffarian (Derya Önder ile, YKY, 2019); “Abşuran”, Ali Eşref Dervişyan (Manos Kitap, 2019); “Pusuda Bir Kurt”, Abbas Kiyarüstemi (Simurg Art Yayınları, 2020); “Korku ve Titreme”, Gulam Hüseyin Sâedi (Farhad Eyvazi ile, YKY 2022).

Furug

Hazırladığı yayınlar: “99 Beyit – divan şiirinden beyitler ve çözümlemeleri” (Asuman Susam ve Melike Koçak ile, Can Yayınları, 2008).

(Tanıtım metni)

Gerçekedebiyat.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler