Hikmet Altınkaynak, Sezer Ateş Ayvaz, Seval Şahin, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Murat Yalçın'dan oluşan seçici kurul, ödülü, Şehirli Karınca ile Mehmet Güreli ve "Kayboluş" adlı kitap dosyasıyla Aslı Akarsakarya arasında paylaştırdı.

Şehirli Karınca, 2021 Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri'nde de "sinemanın, müziğin ve resmin dünyasını disiplinlerarası  ilişkiler kurarak öyküye ustalıkla dahil etmesi ve kendine has anlatımıyla edebiyatımıza yaptığı katkılardan ötürü" Öykü Ödülü'ne değer bulunmuştu.

Alope'nin Odası (2008), Hayaller ve Sokaklar (2010) ile Bedrufi'nin Nefesi (2016) isimli kitapları da Sel Yayıncılık tarafından yayınlanan Mehmet Güreli'nin çok sayıda albüm ve film çalışması da bulunuyor.

Şehirli Karınca

Yazar: Mehmet Güreli
Genel Yayın Yönetmeni: İrfan Sancı
Editör: Zarife Biliz
Kapak Görseli: Mehmet Güreli
Kapak Tasarımı: Aslı Sezer
Sayfa Tasarımı: İklime Yılmaz
Dizi Adı: Edebiyat
Türü: Öykü
Sayfa Sayısı: 110
Basım Tarihi: Haziran 2020 |
KDV'den Muaf Fiyat: 20,00TL
ISBN: 9786057728449

Mehmet GüreliŞehirli Karınca adlı bu öykü kitabında, bir karıncanın azmi ve dikkatiyle yaklaşıyor yazıya. Sinemanın, edebiyatın, müziğin ve resmin unutulmaz eserlerinin izinde, kurgunun yeniden kurgulandığı özgün anlatılar bunlar. Bir Truffaut filminin içinde başlayan yolculuk Truffaut'nun gerçek yaşamıyla iç içe girip Jean Vigo'ya, Joyce'a, Beckett'e, Zweig'a, haikunun ustası Başo'nun yalın, yalın olduğu ölçüde derin evrenine uzanıyor; oradan Bresson'un Balthazar'ına uğrayıp Fritz Lang'e, de Sica'ya, Rotko'ya, Walser'a uzun bir solukla bağlanıyor. Karanlığın gizli misafirlerinin tekinsizce dolaştığı film noir bir anlatının üzerine örtüsünü sererken, intihar etmiş, yaşamı deliler evinde bitmiş yaratıcılar satır aralarında canlanıyor. (Tanıtım metni)

Gerçekedebiyat.com

 

"Durmadan, durmadan / Dönüyor düşlerim" diyen Başo'nun yanı başında, Güreli de, durmadan, durmadan, dönüyor dünya, sanatla, diyor bize âdeta...

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)