Son DakikaYazdığı iki şiir kitabı ile Danimarka’da en çok satanlar listesinde yer alan ve çok genç yaşta üne kavuşan 24 yaşındaki Filistin kökenli Danimarkalı şair Yahya Hassan evinde ölü bulundu. Genç şairin ölümü Danimarka edebiyat dünyasını şoka sokarken, genç şairin ölüm nedeni ise henüz bilinmiyor.

24 yaşında yaşamını yitiren genç şair Yahya Hassan, 2013 yılında ilk şiir kitabı Yahya Hassan ile Danimarka edebiyatına adım attı ve aynı yıl Danimarka tarihinin en çok satan kitapları arasında girdi. İlk kitabı Yahya Hassan çıktığında 120 bin adet sattı ve Danimarka’da en çok satan ve okunan kitapların başında geldi.

Haber.dk'da yer alan habere göre Hassan’ın Yahya Hassan ve Yahya Hassan 2 adlı her iki şiir kitabı da Danimarka’nın en büyük yayınevi Gyldendal tarafından yayımlandı. Yayınevi ve kitap eleştirmenleri, genç kuşak şairlerden Hassan’ı dili oldukça güçlü, çok yetenekli, 21. yüzyılın en büyük şairlerinden biri olarak değerlendirdi.

Filistin kökenli Yahya Hassan, 19 Mayıs 1995 yılında Danimarka’nın Aarhus kentinde doğdu. 15 yaşındayken Viborg yazarlık okuluna başlayan ve ardından Kopenhag Yazarlık okulu’na devam eden Yahya Hassan, öğretmenlerinin de yönlendirmesiyle yazdığı ilk şiirlerini Yahya Hassan adlı ilk kitabında topladı.

Aarhus kentinde göçmenlerin yoğun olarak yaşadıkları sosyal konutlarda büyüyen ve çok genç yaşta üne kavuşan, yetenekli şair Yahya Hassan’ın şiirleri, daha çok başarısızlıkları, suça bulaşmanın bir parçası olarak gördüğü gettolara duyduğu öfkeyi, yalnızlığı, ailesine ve o nesile olan kızgınlığı ve o nesille olan hesaplaşmaları konu alıyor.

Yahya Hassan, kültürel geçmişi hakkında medyaya yaptığı açıklamalarda ise, ailesini ve o nesili sosyal sahtekarlık yapmak, çocuklarını dövmek ve çocukların Danimarka toplumuna uyum sağlamasını engellemekle suçlamıştı.

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)