Son DakikaRomancı ve hikâyeci Mehmet Seyda, 15 Temmuz 2012 Pazar günü, ölümünün yirmi altıncı yılında, Cemal Süreya Derneğince düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

Etkinlikte, Adnan Binyazar, Burhan Günel, Ertan Mısırlı, Leyla Şahin, Nihal ve Zühal Tekkanat kardeşler birer konuşma yaptı. Konuşmacılardan Adnan Özyalçıner’se, toplantıya, gönderdiği bir mesajla katıldı.

Bostancı’da, Hatay Restoran’ın alt salonunda yapılan anma programında, Seyda’nın yaşam kesitlerini yansıtan bir de slayt gösterisi sergilendi. Temmuz ayının en sıcak günlerinden biri olmasına karşın anma toplantısına gösterilen ilgi oldukça yüksekti.

Toplantıda ilk konuşmayı, Mehmet Seyda’nın yazar arkadaşlarından Adnan Binyazar yaptı. Binyazar konuşmasında, Seyda’nın yazı çalışkanlığını vurgulayarak, “Merak etmişimdir hep, acaba Mehmet Seyda uyku uyur muydu?” Yazar olarak kendisini keşfedip destekleyen edebiyatçılardan biri olduğunu belirterek, Masalını Yitiren Dev’i roman biçiminde yazması için kendisine yazdığı mektubu hâlâ sakladığını anlattı.

Yazar Burhan Günel de, yazarlık yaşamında Mehmet Seyda’dan gördüğü desteği anlatarak, onun “İstanbul çelebisi” kişiliğinin altını çizdi.

TYS adına konuşan Ertan Mısırlı, Mehmet Seyda’nın yaşamöyküsünü ayrıntılı biçimde saptamak üzere bir çalışma yaptığını belirtti.

Ozan Leyla Şahin, Mehmet Seyda’nın edebiyatımızda çok ödül almasının aleyhine dönüştüğünü vurgulayarak, çok ödül alan bir yazarın çokça düşman kazandığı konusu üzerinde durdu.

Şair Zühal Tekkanat da, eniştesi Mehmet Seyda ile ilgili anılarını anlatarak, özellikle Cemal Süreya ile yaşamını birleştirmesine, Seyda’nın neden olduğunu belirtti.

Mehmet Seyda’nın son eşi Nihal Çeliker’se ünlü yazara bir sitemi olduğunu söyleyerek başladığı konuşmasını, “Bana verdiği sözünde durmadı Seyda” diye sürdürdü. “ Birlikte yaşlanacağımızı söylemişti. Tutmadığı tek sözü bu olmuştur” dedi.

Necati Güngör

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)