Son Dakika2021’de -salgın şartları elverirse- Türkiye’de yapılması planlanan buluşmanın hedefi gelecek yıllarda İpek Yolu üzerindeki tüm ülkelere uğrayabilmek, şiirin olanaklarından faydalanarak etkileşip üreten yeni bir kültür coğrafyası oluşturmak.

2019’da Çin’de basılan “İstanbul’un Adımları” kitabı BoAo Uluslararası Şiir Ödülleri’nde “Yılın Şiir Kitabı”na değer görülen Nurduran Duman’a bu kez de 2020 İpek Yolu Uluslararası Şiir Ödülleri Altın Deve Şiir Ödülü verildi. Ödüllerde Dünya Şiir Hareketi genel koordinatörü Kolombiyalı şair Fernando Rendon ise onur ödülünün sahibi oldu.

Duman video kaydı ile katıldığı ödül töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Dünya Barışı isteniyorsa tüm ülkelerin ciddi bir edebiyat çevirisi programı politikası olmalı. Edebiyat çevirisi ile farklı ülkelerden insanlar, hepsinin anne, baba, teyze, amca, arkadaş, sevgili olduklarını, hepsinin benzer kedere sevince sahip olduğunu, hepsinin kalplerinin kırılabileceğini, derilerinin yara alabileceğini görebilirler.

Kanlarının aynı renk olduğunu, kırmızı. Edebiyat çevirisi ile birbirimizi anlayabilir, bağışlayabilir, sevebiliriz. Edebiyat, birbirimizi kabul etmenin anahtarıdır, büyümemize, gelişmemize yardımcı olmamızın anahtarı, bu nedenle küresel çapta edebiyat ve şiir çevirisini artırmamız çok önemli. Her şey insan için. İnsanın insana yakışır biçimde yaşaması, insana yakışır biçimde ömrünü tamamlaması için.

 Hepimizin bildiği gibi besin, barınma, güvenlik, eğitim ve elbette sevgi ve onur temel insan ihtiyaçlarıdır. Tüm insanlığın bu temel ihtiyaçları karşılandığında yaşam iyileşebilir. Yeryüzündeki her varlık nitelikli yaşamayı hak eder, insan gibi bitki, hayvan, su toprak hava da. İnsan yaşamının niteliğinin artması doğayı da iyileştirir.

Biz şairlerin başlıca görevlerinden biri ise yaşamın hatta varoluşun iyileştirilmesidir, bu konuda benimsediğimiz tutum, ilettiğimiz söz, sunduğumuz öneri -şiirin sağaltıcı sihrini de hatırlayacak olursak- oldukça önemli.

Buluşmalar gibi uluslararası kültürel etkinlikler, yeniden canlandırılmak istenen İpek Yolu etkileşimi, 'Kuşak Yol' gibi ekonomik projeler de dünyanın belli bölgelerindeki değil tüm coğrafyalardaki yaşamın niteliğinin artırılabilmesi için olanaktır.”

Çin’in önde gelen gazete ve çevrimiçi mecralar Duman’ın ödül konuşmasının tamamıyla birlikte, İsmail Cem Doğru ile kaleme aldıkları “Çağdaş Türk Şiiri’ne Genel Bakış” adlı makaleyi de yayınladı. “Dil Şiirin Kaderidir” adlı makale Orhun Yazıtları, Dede Korkut, Dîvânu Lugâti't-Türk, Yesevi gibi değerlerden Gülten Akın’a, günümüze ulaşmış Türkçeye ve Türk Şiiri sürecine genel bir bakış atıyor, Türkçenin şiir sanatı için neredeyse sınırsız olanaklarına da değinerek.

Gerçek Edebiyat

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)