1935 doğumlu Kenzaburo Oe Tokyo Üniversitesi’nde Fransız edebiyatı eğitimi aldı. 22 yaşında 1957’de ilk kitabı yayınlandı. Ertesi yıl 23 yaşındayken ülkesinde ‘Akutagawa Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştı.

Kenzaburo, ‘şiirsel bir güçle, yaşam ve masalın, günümüz insanının içinde bulunduğu çıkmazın rahatsız edici bir resmini oluşturmak için yoğunlaştığı hayali bir dünya oluşturduğu‘ değerlendirmesiyle 1994’te ‘Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmuştü.

Rapor biçiminde yazdığı, 1965’te yayınlanan ‘Hiroşima Notları’ ve 1970’te yayınlanan ‘Okinawa Notları’ eserlerinde savaş ve nükleer silahların korkunçluğuna dikkat çekmişti.

Aktif yazarlığının yanı sıra sosyal ve siyasi olayların içinde de yer alan Kenzaburo, Japonya’da barışçıl anayasa taraftarlığı ve nükleer silah karşıtı görüşleriyle tanınıyordu.

2004’te savaş karşıtı ‘Madde 9 Birliği’ sivil hareketini kuran Kenzaburo, ülkesinin savaş karşıtı anayasasının muhafaza edilmesi için Japon hükümetine çağrı yapmıştı.

Kenzaburo, 20 bin kişinin hayatını kaybettiği Mart 2011’deki Tohoku depremi ve Fukuşima Dai-içi Nükleer Santrali’ndeki sızıntı sonrası, nükleer santrallerin kaldırılması talebiyle milyonlarca kişinin imza verdiği kampanyanın temsilcilerinden biri olmuştu.

Kenzaburo, İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde Japonya’nın en ünlü edebiyatçılarından biri kabul ediliyor.

Yazarın öne çıkan eserlerinin arasında engelli doğan bir bebeğin babasının yaşadığı bunalımı anlatan ve yarı otobiyografi şeklinde nitelendirilen ‘Kişisel bir Sorun’ (1964) ve iki erkek kardeşin çocukluklarını geçirdiği, atalarının ormanlık evine geri dönmesi sonrası yaşadığı huzursuz ilişkileri kaleme aldığı ‘Sessiz Çığlık’ (1967) bulunuyor.

Yazarın kitaplarını Türkçe'ye Ali Volkan Erdemir çeviriyor.

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)