Sokak hayvanlarıyla ilgili yasa tasarısında ilk öne çıkan bilgilere göre yerel yönetimler bütçelerinden pay ayıracak. Sahiplendirme için etkili kampanyalar düzenlenecek. Milli Emlak, barınaklar için yer tahsis edecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı da ormanlık bölgelerden yer verecek. Süreç sahiplendirmeyle başlayacak, sahiplenilmeyen sokaklardaki başıboş hayvanlar çekilecek. 

Hasta, sakat ve saldırgan olan sahipsiz hayvanlar uyutulacak. 

Gazeteci Mine Kırıkkanat x hesabından İstanbul gibi muazzam bir kentte dünyadaki benzerlerini istila eden ve hastalık taşıyan fare sürülerinin olmamasını sağlayan faktör, sokak hayvanlarıdır. Onları yok etmek, hem gaddarcadır, hem de aptalca olur. Kediler, zaten sorun yaratmıyor. Mahallede yaşayan, herkesin tanıdığı sayılı köpekler de öyle. Sorun, köpeklerin sürüler oluşturduğu ve modern dedikleri dikey yerleşimin sokakları ıssızlaştırdığı semtlerde. Onları da barınaklara taşımak mümkün. Bu konuda ölüme değil, çözüme odaklanmak çok daha adil ve verimli olur. Biraz çaba, sebat, ciddiyet ve merhamet lütfen” diye uyardı.

Londra’da yaşayan bir vatandaş da instagram hesabından konuyla ilgili uyarı yazdı.

 

Avrupa ülkelerinde en akla yakın çözümüyse Hollanda bulmuş.  

İNGİLTERE UYUTUYOR HOLLANDA KISIRLAŞTIRIYOR

Caydırıcı cezalar, vergiler, sahiplendirme, kısırlaştırma ve uyutma... ABD, İngiltere, Almanya, Fransa veya Hollanda gibi ülkeler sokak hayvanları ile mücadelede toplum güvenliğini önceleyen gerçekçi önlemlere başvuruyor. 

Türkiye'de başıboş sokak hayvanları sorunu tartışılırken birçok ülke sert önlemler alıyor. İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin haberine göre Avrupa genelinde her yıl yüz binlerce köpek sokağa bırakılıyor. 

Avrupa Birliği'nde genel bir düzenleme bulunmuyor. Üye ülkelere gerekli önlemleri alma yetkisi verilmiş durumda. ABD'de ise eyalet arasında farklı uygulamalar bulunuyor. 

İNGİLTERE: Sokaklarında sahipsiz hayvan görülmüyor. Sokak köpekleri belediyelere bildiriliyor. Ülkede 1 hafta içinde sahiplenilmeyen köpekler uyutuluyor. Köpeklere, sahibinin bilgilerini içeren mikroçip takma zorunluluğu var. 

HOLLANDA: "Topla, Kısırlaştır, Aşıla ve Aldığın Yere Bırak" programı yürürlükte. Sokak hayvanlarına kısırlaştırmadan aşılamaya çeşitli veterinerlik hizmetleri veriliyor. Programın sonucu olarak artık ülkede sokak köpeği bulunmuyor. Bulunanlar da götürüldükleri barınaklar üzerinden sahiplendiriliyor. Bunun dışında birçok belediye, insanları sahipsiz hayvanları sahiplendirmeye özendirmeye çalışıyor. 

FRANSA: Beslediği hayvanı sokağa bırakanlar 45 bin euro'ya kadar para cezası ve üç yıla kadar hapisle cezalandırılabiliyor. Sokaklarda sahipsiz gezen hayvan yok, barınaklara gönderiliyorlar. 

ALMANYA: Sahipsiz köpekler barınaklarda toplanıyor. Başıboş hayvanlar, sahipleri 6 ay içinde barınağa gelmezse sahiplendiriliyor. Sahiplendirilemeyenler ise sürekli barınakta tutuluyor. Köpeğin sağlık sorunu varsa uyutulabiliyor. 

YUNANİSTAN: Sokaktaki hayvanlar toplatılıyor. 3 ay boyunca sahiplerinin bulunmaması ya da sahiplendirilmemesi durumunda kısırlaştırılıyor. 

BELÇİKA: Hayvanın sağlık sorunları olması durumunda uyutuluyor. 

İSVEÇ: Barınaklara götürülen sokak hayvanları ömürlerinin sonuna kadar barınakta kalıyor. 

ABD: Köpeklerin başıboş dolaşması, özel mülklere girmesi yasak. Tasmasız köpeğin sahibine ceza kesiliyor. Sokaklardaki sahipsiz hayvanlar barınaklara götürülüyor. Sahipleri bulunmaması durumunda barınaklarda tutuluyor. Uzun süre sahiplendirilmeyen hayvanlar uyutuluyor. 

Gercekedebiyat.com 

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)