Metropolitan Kornily, bir din adamı olarak Putin’in söylemlerinden öteye gitmeyen açıklaması, din kurumlarının ne kadar boğazına kadar politikaya battığının tipik örneği olarak, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın hükümet politikaları doğrultusundaki demeç ve vaazlarını anımsattı.

Bu anlamda masum çocuk ve kadınların kaçarken sokaklarda öldürüldüğü bir savaşta Metropolitin açıklaması, dinin toplumlara, insanlığa verebileceği bir umut olmadığını da gösteriyor.

kornily
 RUS ORTODOKS KİLİSESİ'NİN BAŞKANI METROPOLİTAN KORNİLY’NİN AÇIKLAMASI 

“Tanrım Ukrayna'da olanlara biz İsa'nın takipçileri uzaktan bakabilir miyiz? Hayır! Elbette ki kilise, barış adına, masum insanların hayatlarını kurtarmak adına, insan hayatı hakkında konuşmak ve İsa'nın öğretileri doğrultusunda vaaz vermek zorundadır.

“Son yıllarda Nazizm fikirlerinin Ukrayna'da ve bazı Avrupa ülkelerinde birçok zihni ele geçirdiğini ve en üzücü olanı bu fikirlerin uygulandığını görüyoruz.

"Tanrısız Nazi dünya görüşü, soykırıma, Rusların Donbass'ta, Lugansk'ta, Ukrayna'da halkın fiziksel imhasına yol açtı. Kitle terörünün kurbanları sivillerdi: Yaşlılar, kadınlar ve çocuklar...

"Ukrayna makamları bu çılgınlığı durdurabilirdi çünkü havarinin dediği gibi, patronun kılıcı taşıması boşuna değil, ancak ‘hoşgörülü’ Batı tarafından organize edilen milliyetçi kanunsuzluk, sekiz yıldır devam ediyor. Hristiyan ahlakının normlarıysa belledir: ‘Yapma!’ ‘Tekrar düşün!’

andrey tkachev

"Bu sözler öncelikle Ukrayna şehirlerinde sıradan insanları canlı kalkan olarak kullananlara atıfta bulunuyor. Ana dillerini ve kültürlerini korudukları için masum insanları öldürmeyi bırakın. Tekrar düşün! Silahlarını yere bırak! Tövbe etmek için asla geç değildir! Allah'ın affetmeyeceği günah yoktur. Kendimizi insanın kurtuluşu için her şeyi yapan Tanrı'nın ellerine emanet ederek, bugün sakin olalım ve İncil'de şöyle söyleyen Yaradan'ın takdirine güvenelim: 'Savaş ve çekişme duyduğunuzda korkmayın, bunların olması uygundur!' (Luka 21, 9).

Saint Basil Cathedral Moscow

"Şair Tyutchev, Avrupa halklarına hitap ederken bir keresinde şöyle dedi: ‘Tanrım, yurttaşlarınız arasında zeki insanlar olsaydı ve Rusya'ya yönelik saldırılara ne kadar az duyarlı olduğunu anlasaydı o zaman belki de en ateşli düşman olurdu.’ Bunu düşündüm.” 

Metropolitan Kornily, "Operasyonun zorunlu hale geldiği ve Rusya'nın kendi çıkarlarını ve Rusça konuşan Ukrayna halkının ve Donbass cumhuriyetlerinin haklarını korumak için başka bir yolunun kalmadığı fikrini paylaşıyor musunuz?" sorusuna, “Evet, ediyorum” dedi.

Büyük Aziz Basil Kilisesinin Başrahibi Andrey Tkachev'se aynı soruyu, bir deyim de olan kısa bir cümleyle yanıtladı:

Rus Ayı Kıyameti Durdurur!

(Zavtra.ru’dan çeviri: Gerçekedebiyat)

Gerçekedebiyat.com

ÖNCEKİ HABER

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

Yorum Yaz

Kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. Yorumunuz onaylandıktan sonra adınız ve yorumunuz görüntülenecektir. (*)